Pierwsze objawy ciąży po zapłodnieniu

pierwsze objawy ciąży

Trzeba zaznaczyć, że tuż po zapłodnieniu nasz organizm wysyła do nas różne sygnały. Niektóre z pań je dostrzegają, a inne próbują wszelkie symptomy tłumaczyć sobie przykładowo pogodą czy przemęczeniem. Jednakże najczęściej panie intuicyjnie wyczuwają, że w ich organizmie zaszła jakaś zmiana i nie potrzebują nawet wykonywać testu, by upewnić się że spodziewają się dziecka.

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, że kobiety po zapłodnieniu przeważnie czują się senne, przemęczone, w szczególności że temperatura ich ciała w początkowej fazie ciąży wzrasta. Poza tym, należy tu wspomnieć o zawrotach głowy, nudnościach, które zwykle dokuczają kobietom wczesnym rankiem. Niekiedy pojawia się także jadłowstręt lub wręcz przeciwnie napady głodu czy różne zachcianki pokarmowe, o których większość osób nieraz słyszała. Oczywiście, jednym z najważniejszych symptomów ciąży jest brak okresu. Jednakże musimy mieć świadomość, że zanik miesiączki lub jej opóźnienie może być też spowodowane stresem, niewłaściwą dietą czy obawą przed zajściem w ciążę. Bywa też, że kobiety w stanie błogosławionym nawet przez kilka miesięcy mają okres.

Nie zapominamy o tym, że przyszłe mamy już kilkanaście dni po zapłodnieniu stają się wrażliwe na różne zapachy. Otóż, zaczyna im dokuczać np. zapach kawy, a woń papierosów jest nie możliwa do wytrzymania. Oprócz tego, zaczynają rozpoznawać nowe zapachy, o których istnieniu wcześniej nawet nie miały pojęcia. Kolejnym objawem ciąży, jest częste oddawanie moczu nawet po kilkanaście razy w dzień czy w nocy. Ponadto, do tego dochodzi jeszcze infekcja pochwy. Kobiety ciężarne często odczuwają swędzenie wokół narządów płciowych lub mogą zauważyć śluz wydobywający się z pochwy, który czasami miewa charter grudkowaty niczym twaróg. Trzeba tu także wspomnieć o uciążliwym mrowieniu piersi, a także pobolewaniu jajników czy bólach w dole brzucha. Z pewnością, symptomem ciąży może być również wzdęty brzuch oraz jego powiększenie charakterystyczne dla wielu pań tuż przez okresem. Należy też wspomnieć tu o uczuciu ciężkości i ciągłym rozdrażnieniu.

Jak widać, nasz organizm może wysyłać do nas wiele oznak świadczących o tym, że spodziewamy się dziecka. Jednakże, aby potwierdzały one zapłodnienie powinny się utrzymywać przez dłuższy czas, ponieważ gdy mają charakter przejściowy są przeważnie wynikiem stresu czy przemęczenia. Aby upewnić, że jesteśmy w ciąży, warto wykonać test i udać się do ginekologa, który zweryfikuje nasze podejrzenia.