Plusy i minusy badania EKG

Badanie elektrokardiograficzne należy do najpowszechniejszych, jeżeli chodzi o diagnozowanie wszelakich zaburzeń w pracy serca. Ponadto, można je przeprowadzić zaledwie w kilka lub kilkanaście minut, po których otrzymujemy opis elektrokardiogramu, następnie poddawanego analizie lekarskiej.

Jednakże ekg posiada nie tylko zwolenników, ale i wielu krytyków, dlatego tak naprawdę trudno jednoznacznie ocenić wartość tego badania. W tym celu najlepiej jest dokładnie przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw” ekg i samemu wyrobić sobie zdanie na temat jego celowości.

Jakie są plusy ekg?

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, iż aby wykonać ekg wcale nie musimy udawać się do szpitala, bowiem z powodzeniem można je wykonać w karetce oraz w domu pacjenta. Oprócz tego, jest ono niesamowicie powszechne, w związku z czym nie będziemy mieli żadnych problemów z odnalezieniem placówki, która zajmuje się jego przeprowadzaniem. Poza tym, ogromną jego zaletą jest niska cena, oczywiście gdy jest tu mowa o ekg spoczynkowym, ponieważ test wysiłkowy i holter nie należą do najtańszych.

Warto także podkreślić to, iż lekarz już w trakcie wykonywania badania może zaobserwować czy występują jakieś zaburzenia w pracy serca oraz w razie potrzeby przerwać test. Nie ulega wątpliwości, iż dzięki ekg jesteśmy w stanie zdiagnozować bloki, budowę mięśnia sercowego, a także wskazać na to czy jedna z komór nie jest przeciążona. Ponadto, zezwala na wykrycie wad zastawek serca, wad wrodzonych serca czy stanów zapalnych. Trzeba również wspomnieć o tym, iż ekg pokazuje nam zmiany zaistniałe w wyniku zawału i blizny po nim pozostałe.

Jakie są minusy badania elektrokardiograficznego?

Po pierwsze, ekg może, ale wcale nie musi pokazać, co działo się z sercem przed badaniem, w szczególności gdy korzystamy z przestarzałego sprzętu. Poza tym, nawet gdy mamy do czynienia z silnym bólem w klatce piersiowej, ekg może nie ujawnić tego, iż dochodzi do niedokrwienia mięśnia. Należy również zwrócić uwagę na to, iż wyniki ekg u osób otyłych lub bardzo szczupłych na ogół nie są do końca wiarygodne. Z podobną sytuacją mamy do czynienia, gdy pacjent podczas badania się poruszał lub był zdenerwowany. Natomiast, gdy badanie wykonujemy prywatnie, musimy za nie zapłacić niemało, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z testem wysiłkowym lub holterem, gdyż ich koszt oscyluje w granicach 100-160 złotych.

A, więc badanie ekg posiada zarówno dobre jak i złe strony, ale mimo wszystko większość osób uznaje je za bardzo przydatne w diagnozie chorób serca. Dlatego nie należy się go obawiać, a gdy chcemy mieć pewność, iż dane wyniki są wiarygodne, warto badanie jeszcze raz powtórzyć za jakiś czas.