Pływanie na problemy z kręgosłupem

pływanie na problemy z kręgosłupemCoraz częściej i coraz więcej osób miewa problemy z kręgosłupem. Ponadto, tego typu schorzenia powoli stają się chorobą cywilizacyjną. Już dzieci w wieku szkolnym mają problem ze skrzywionym kręgosłupem, wówczas wady te można skorygować. Problemy z silnymi bólami kręgosłupa dotyczą jednak osób w różnych przedziałach wiekowych – od wspomnianych dzieci poprzez nastolatki, a na osobach starszych kończąc, należy również zaznaczyć, że z bólami pleców borykają się również kobiety w ciąży.
Istnieje wiele sposobów na walkę z tym uciążliwym bólem, który często utrudnia wykonywanie codziennych czynności.

Poza wykonywaniem odpowiednich zestawów ćwiczeń zaleca się pływanie. Ma ono bowiem zbawienny wpływ na kręgosłup. Co więcej, pływanie jestem idealnym sposobem na łączenie przyjemnego z pożytecznym. Z pewnością wiele osób zastanawiało się niejednokrotnie czy pływanie przy problemach z kręgosłupem jest bezpiecznie. Otóż pływanie jest sportem, który nie obciąża kręgosłupa, jest zatem odpowiednim treningiem. Pływanie jest zalecane jako rehabilitacja po urazach, a także w przypadku leczenia schorzeń stawów.
Woda stawi łagodny opór i daje poczucie lekkości, dzięki temu na ćwiczenia pozwolić sobie mogą osoby, które cierpią na różne rodzaje bólu. Warto wiedzieć, że chłodna woda złagodzi ból stawów i w żaden sposób nie będzie ich obciążać. W przypadku bólu pleców pływanie dowolnym stylem ćwiczy mięśnie grzbietu. Dzięki temu mięśnie pleców są silniejsze. Wzmacniać plecy powinny szczególnie osoby, które prowadzą siedzący tryb życia.
Ćwiczenia na basenie wskazane są dla wszystkich ludzi bez względu na wiek. Uczestniczyć w nich mogą również kobiety w ciąży. Basen wpłynie zbawiennie na bóle kręgosłupa spowodowane właśnie ciążą. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku bólów kręgosłupa najlepiej wybrać taki styl pływania, który będzie odpowiedni dla danego ośrodka bólu. Jeśli doskwiera nam odcinek lędźwiowy, to wówczas najlepiej pływać stylem klasycznym, który jest odpowiedni w przypadku leczenia wady postawy jaką jest skolioza. Na schorzenie jakim jest lordoza najlepiej wybrać styl motylkowy, natomiast pływanie grzbietem będzie sprzymierzeńcem w walce z bólem karku i szyi, wzmocni mięśnie górnego odcinka kręgosłupa.
Jak zatem się okazuje pływanie pozytywne wpływa na bóle kręgosłupa, które mają różne podłoże. Jednakże o tym fakcie każdy powinien przekonać się osobiście. Dodatkowo systematyczne chodzenie na basen sprawi, że poczujemy się odprężeni i zrelaksowani, a to niewątpliwie dodatkowa zaleta zajęć na pływalni.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.