Początkowe objawy stwardnienia rozsianego

życie z SMStwardnienie rozsiane (sclerosis multiplex, SM) to niezwykle niebezpieczna choroba układu odpornościowego, która objawia się między 20. a 40. rokiem życia zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Stwardnienie rozsiane może mieć różną postać, a objawy choroby zależą od tego, który obszar centralnego układu nerwowego został dotknięty chorobą. Choroba ma przebieg wielofazowy, jak się zaczyna?

Początkowo chory na stwardnienie rozsiane ma problemy głównie ze wzrokiem, tzn. widzi bardzo niewyraźne drżące obrazy (czasem widzi również podwójnie), odczuwa ból w gałkach ocznych, często pierwszym z objawów jest zapalenie gałki ocznej. Następnie pojawiają się też inne niepokojące dolegliwości, takie jak: duże trudności w przełykaniu, niewyraźna mowa, nietrzymanie moczu, brak koordynacji ruchów tułowia i kończyn (trudności z trafieniem szklanką do ust), silna depresja, uciążliwe trudności w uczeniu się, bardzo silne zawroty głowy oraz drętwienie kończyn, tułowia i twarzy, utrata popędu płciowego oraz  impotencja spowodowana zaburzeniami erekcji, niezborność chodu, wrażenie przebiegania prądu wzdłuż linii kręgosłupa (objaw Lhermitte’a).

Tak naprawdę bardzo trudno jest prawidłowo rozpoznać objawy tej choroby i zdiagnozować ją jako stwardnienie rozsiane – często pacjenci zamiast do neurologa najpierw trafiają bowiem do okulisty… i w tym kierunku są leczeni, co nie przynosi pożądanych efektów.

Jakie czynniki wywołują stwardnienie mięśni? Odpowiedź nie jest do końca jasna, niektórzy naukowcy twierdzą, że jedną z głównych przyczyn zachorowania na stwardnienie rozsiane jest zgubny wpływ środowiska.

Jak ustrzec się przed tą jakże groźną chorobą mięśni?
Poza środkami farmaceutycznymi zapisanymi przez lekarza prowadzącego, pacjent powinien też zastosować odpowiednią dietę (niektórzy twierdzą, że dieta bogata w tłuszcze zwierzęce, cukry i produkty wysokokaloryczne jest jedną z przyczyn stwardnienia rozsianego).

Tak więc dieta, którą powinni stosować chorzy na stwardnienie rozsiane powinna być przede wszystkim bogata w produkty niskokaloryczne, ryby morskie (zawierające dużo kwasów Omega 3), błonnik (wspomagający pracę jelit), antyoksydanty (m.in. witamina E, beta karoten). Kategorycznie powinno się natomiast odrzucić wszelkie używki, typu kawa, czekolada, czy coca-cola. Bardzo wiele osób poleca jako produkt wspomagający dietę dla chorych na stwardnienie rozsiane owoc noni.

Inne choroby mięśni to np. stwardnienie boczne zanikowe, rdzeniowy zanik mięśni, dystrofie mięśniowe, choroba Devica (NMOneuromyelitis optica), stwardnienie koncentryczne Baló, choroba Schildera, choroba Marburga.