Problemy z pamięcią u dziecka

problemy-dziecka-z-zapamietywaniemPamięć to procesy zachodzące w naszych umysłach, pozwalające przechowywać wiele informacji. Jedne z nich pamiętamy tylko przez moment dzięki pamięci krótkotrwałej, inne niemalże całe życie, na co pozwala pamięć długotrwała. Dlatego też to czego uda się nam skutecznie wyuczyć w wieku szkolnym, pamięta się bardzo długo, a wiedza ta jest przydatna w rozwiązywaniu krzyżówek, udzielaniu odpowiedzi na pytania zadawane w licznych teleturniejach itd. Zatem dbałość o dobrą jakość pamięci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym jest priorytetem. Niestety problemy z zapamiętywaniem u dzieci nie należą do rzadkości.

Wynikać to może z braków odpowiednich składników mineralnych w diecie, takich jak choćby magnez i potas, które szczególnie ważne są dla dobrej koncentracji uwagi, dłuższego skupiania się na czytaniu lub pisaniu. Jeśli takie braki są duże, dziecko może być nadpobudliwe, rozdrażnione, nie umie skupić się na wykonywaniu jednej czynności, a jego percepcja słuchowa jest praktycznie wyłączona, bo jak skutecznie zatrzymać się nad tym co się słyszy, jeśli dookoła jest tyle przedmiotów, które tak przeszkadzają się skupić, oddziałując na pamięć wzrokową. Ta z reguły jest u człowieka o wiele lepiej rozwinięta, dlatego by przeciwdziałać problemom z zapamiętywaniem u dzieci, trzeba wprowadzić ćwiczenia trenujące pamięć.

Takich technik pomagających stymulować mózg, a dokładnie jego obie półkule, jest wiele. Można korzystać z ćwiczeń w ramach gimnastyki mózgu, czyli rysowanie oburącz ósemek, takich samych przedmiotów jednocześnie. Łączymy w ten sposób umiejętności logicznego myślenia z umiejętnościami, za które odpowiada zwykle gorzej rozwinięta prawa półkula mózgowa. Trening pamięciowy można przeprowadzać u dzieci w każdym wieku. Nawet maluchy niepotrafiące pisać, czytać, czy nawet rysować konkretnych figur, przedmiotów itp., można trenować pod kątem lepszego zapamiętywania. Służą temu ćwiczenia słuchowe, na przykład z nazywaniem dźwięków wydawanych przez poszczególne instrumenty jak też gry słowne. Te drugie polegają na powtarzaniu ciągu słów w ustalonej kolejności jak też odpowiadaniu na pytania w ramach czytanej lub opowiadanej łatwej, zabawnej historyjki.

Poza treningiem mnemonicznym rodzice powinni zadbać o właściwą dietę dziecka jak również nawodnienie. Braki wody w organizmie to przeszkoda w pracy mózgu, nieumiejętność skupienia się, bóle głowy – odwodnienie to najgorsza rzecz jaka stoi na drodze do skutecznego uczenia się na pamięć jak też zapamiętywania prostych codziennych poleceń.