Próchnica zębów i jej wpływ na zdrowie

Strach przed wizytą w gabinecie dentystycznym, borowaniem i bólem z tym związanym potrafi być paraliżujący i spowodować, że w jego progi zagląda się już tylko z konieczności. Najczęściej z pomocy stomatologa korzystają osoby, które cierpią na zapalenie miazgi zębowej, gdyż schorzenie to wiąże się z występowaniem dotkliwego bólu.

Tymczasem wielu takim stresującym wizytom i cierpieniom, tak psychicznym jak i fizycznym, można było by zaradzić, nie tylko przez odpowiednią pielęgnację zębów, ale także regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, leczenie nawet najmniejszych ubytków i skuteczną walkę z próchnicą. Właśnie próchnica jest chorobą, która najczęściej atakuje zęby, tak mleczne, jak i stałe.

Ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nieleczona nie tylko niszczy zęby, ale może także wywołać choroby ogólnoustrojowe i uszkodzić kilka bardzo ważnych narządów wewnętrznych, w tym serce i mózg. Próchnica jest najczęściej spotykaną ze wszystkich chorób zębów, która dotyka wszystkich, niezależnie od wieku, płci, statusu społecznego czy kraju pochodzenia. Szacuje się, że w krajach uprzemysłowionych dotyka ona 60 – 90% dzieci, cierpi na nią także większość osób dorosłych. Może zaatakować w każdym momencie i dotknąć każdego, kto posiada chociaż jeden własny ząb. Nie oznacza to bynajmniej, że posiadacze różnego rodzaju protez zębowych, czy też osoby, którym wszczepiono implanty stomatologiczne nie muszą przestrzegać podstawowych zasad higieny jamy ustnej. Bakterie doskonale mnożą się na protezach i są przyczyna powstawania nieświeżego oddechu.

Wracając jednak do próchnicy, jest to choroba, która polega na demineralizacji i proteolitycznym rozpadzie twardych tkanej zęba. Nieleczona sięga wewnętrznych części zęba, by w końcu zniszczyć go całkowicie. Jest to choroba bakteryjna, która pojawia się wówczas, gdy w jamie ustnej pojawi się wystarczająca ilość cukrów, bakterii próchnicotwórczych,a czas ich działania jest względnie długi.

Początkowo próchnica atakuję tylko zęby, pojawiają się wówczas plamy próchnicowe. Na tym etapie, z chorobą tą rodzi sobie stomatologia zachowawcza. Jeśli jednak w porę nie zostanie wyleczona, może doprowadzić nie tylko do całkowitego wyniszczenia zęba, ale także wywołać problemy kardiologiczne, kostne, zapalenie nerek, płuc, zatok, a nawet cukrzycę. Bakterie próchnicowe powodują bowiem stany zapalne, a gdy dostaną się do krwioobiegu, mogą dotrzeć do różnych organów. Jeśli dotrą one do serca, mogą wywołać zapalenie wsierdzia. Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna dla osób, które już cierpią na inne dolegliwości kardiologiczne. Proces zapalny może także dotknąć zastawek serca.

Bakterie mogą powodować także choroby reumatyczne, wtórne zapalenie płuc, kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie żył, wątroby, a nawet ropień mózgu. Co prawda schorzenia te występują rzadko, jednak mogą być śmiertelnie niebezpieczne u osób z obniżoną odpornością. Bakterie krążące w krwi mogą także osiąść na stawach i wywołać bolesne stany zapalne.

Także brak zębów powoduje, że zachwiana zostanie równowago mięśni i stawów. Tak samo nieprawidłowy zgryz może sprawić, że pojawią się bóle karku, migrena, lumbago, a nawet szumy uszne, dlatego też tak ważna jest korekcja wad zgryzu.

Dlatego też dla ogólnego zdrowia, ważne jest nie tylko prawidłowe szczotkowanie zębów, dbanie o to, by mieć śnieżnobiały uśmiech za pomocą różnych metod wybielania zębów, ale także regularne wizyt w gabinetach stomatologicznych, odwiedzania z pociechami gabinetów dla dzieci, by uformować w nich zdrowe nawyki.