Przyczyny problemów z zajściem w ciążę

problemy z zajściem w ciążęWedług Światowej Organizacji Zdrowia na świecie jest ok. 20% par, które mają problem z zajściem w ciążę. Żeby móc mówić o niepłodności para musi najpierw przez jeden rok czasu uprawiać regularny seks bez zabezpieczeń. Jeśli po roku nie uda się zajść w ciążę należy rozpocząć cykl badań zmierzających do rozpoznania problemu i poznania jego przyczyny. W 80% przypadków udaje się zdiagnozować przyczynę niepłodności – po 35% to przyczyna leżąca po stronie kobiety lub mężczyzny, 20% to przyczyna u obojga partnerów, a u ok. 20% niepłodnych par nie można wykryć przyczyny, jest to wtedy niepłodność idiopatyczna. Jakie są jej przyczyny?

W większości przypadków niepłodność wywołana jest przez różnego rodzaju zaburzenia hormonalne. Przyjmuje się, że 40% przypadków to właśnie wina hormonów, a kolejne 40% to wina przebytych chorób, zakażeń czy przeszkód mechanicznych w obrębie miednicy mniejszej.

Jeśli chodzi o zaburzenia hormonalne, które mają związek z niepłodnością to najczęściej dotyczą one niepłodności leżącej po stronie kobiety. Schorzeniem mającym swoje podłoże w gospodarce hormonalnej jest na przykład zespół policystycznych jajników – najczęstsza, hormonalna przyczyna niepłodności. Polega on na nadmiernym produkowaniu przez jajniki męskich hormonów i jednoczesnym niskim poziomie hormonu luteinizującego LH oraz insulinooporności – czyli braku reakcji komórek na insulinę. Innymi od hormonalnymi przyczynami niepłodności mogą być choroby tarczycy – nadczynność i niedoczynność, chociaż nie w sposób bezpośredni. Hiperprolaktynemia czyli nadmierne wydzielania prolaktyny przez przysadkę, także może utrudniać zajście w ciążę.

Niestety układ hormonalny jest jednym z najbardziej skomplikowanych w ciele człowieka, a do tego jest także bardzo wrażliwy i zachodzą w nim ścisłe zależności pomiędzy wydzielaniem hormonów i ich skutkami. Dlatego leczenie niepłodności hormonalnej powinno być leczone nie tylko przez lekarza ginekologa, ale także przez dobrej klasy endokrynologa. Wspólne działania tych dwóch lekarzy może finalnie przynieść dobry skutek w postaci upragnionej ciąży.