Skąd biorą się choroby cywilizacyjne?

choroby cywilizacyjneGlobalizacja, postęp techniczny, zanieczyszczenie środowiska, zmiana stylu życia – wszystkie te czynniki przyczyniają się do rozpowszechniania licznych schorzeń, które określane są jako choroby cywilizacyjne XX wieku. Główną przyczyną licznych dolegliwości i zachorowań jest konsumencki tryb życia. Niezdrowe odżywianie, uzależnienia, stres, negatywne emocje oraz brak aktywności fizycznej prowadzą niejednokrotnie do nieuleczalnych chorób. Niska świadomość społeczeństwa spowodowana jest faktem, że ludzie niechętnie reagują na hasła takie jak „zdrowy styl życia”.

Wywołują one negatywne skojarzenia z okrutną dietą, wykańczającymi ćwiczeniami fizycznymi i rezygnacją z takich „przyjemności” jak popołudniowe leżenie przed telewizorem.
Inną przyczyną jest brak czasu, w którym ludzie mogliby dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego, jak mogliby wprowadzić zdrowe nawyki do swojej diety i codziennych zachowań.

Zdrowa żywność to niekoniecznie dietetyczne potrawy z warzyw i chudego mięsa na parze. Nie trzeba rezygnować ze swoich ulubionych potraw i łakoci. W równym stopniu ważne jest to co jemy oraz jak jemy. Wystarczy zmienić swoje nawyki żywieniowe i dzięki temu obniżyć ryzyko zachorowania oraz przyczynić się do własnego lepszego samopoczucia. Po pierwsze należy jeść często a mało. Spożywać posiłek tylko wtedy, gdy jesteśmy głodni. Absolutnie szkodliwe jest powstrzymywanie się od jedzenia cały dzień, aby wieczór zakończyć go potężną kolacją złożoną z kilku dań. W ogóle jedzenie przed snem także negatywnie wpływa na organizm.

Złe nawyki żywieniowe prowadzą do takich schorzeń jak nadwaga, która z kolei może przeistoczyć się w otyłość, a następnie w miażdżycę lub chorobę wieńcową. Osoby, które mało jedzą dziwią się swojej nadwadze. W takich przypadkach należy szczególną uwagę zwrócić na to co się je i kiedy się je. Dwa hamburgery w ciągu dnia popite gazowanym napojem to przestępstwo przeciw swojemu organizmowi. Do tego dochodzi stres i frustracja z powodu braku czasu, czyli kolejne czynniki powodujące choroby cywilizacyjne.

Radykalne przechodzenie na dietę także nie jest dobrym pomysłem, gdyż źle dobrany sposób odchudzania szkodzi organizmowi i prowadzi do różnych schorzeń. Odchudzanie to problem, który dotyczy w szczególności nastolatek. Młode dziewczyny o zaniżonej samoocenie i problemach emocjonalnych chcą podnieść swoją wartość upodobniając się do szczupłych modelek i aktorek. Niestety niejednokrotnie takie praktyki kończą się chorobami, takimi jak bulimia czy anoreksja.

Palacze i osoby nadużywające alkoholu są najbardziej narażeni na nowotwory. Największa śmiertelność wśród chorych na raka występuje u osób z nowotworem płuc. Tytoń sprzyja także takim chorobom jak astma i gruźlica.