Skąd się bierze zgaga i jak sobie z nią radzić?

refluksZgaga zazwyczaj jest spowodowana niewłaściwym odżywianiem. Powodem tego jest spożywanie tłustych potraw oraz przypraw, spożywanie nieodpowiedniej ilości cukrów. Zgagę powoduje również nadmierne objadanie się, a także spożywanie nadmiernej ilości kawy oraz spożywanie alkoholu.
Jest ona spowodowana nadkwaśnością. Zgodnie z mechanizmem spożywania pokarmu, najpierw znajduje się on w przełyku, następnie dostaje się do żołądka, apotem ma znaleźć się w jelitach.

Jak sobie radzić z chorobą refluksową?
Czasem dochodzi do sytuacji, że pokarm zamiast znaleźć się w jelitach cofa się z powrotem do przełyku. Pokarm jest już z sokami żołądkowymi i powoduje wówczas nieprzyjemne pieczenie w przełyku, czyli zgagę. Najlepszym sposobem na pozbycie się zgagi jest jej zapobieganie. Należy pokarm spożywać również małymi porcjami, aby żołądek nie był zbytnio napełniony treścią pokarmową i wówczas trawienie będzie się odbywało bez zastrzeżeń.
Należy przestrzegać, aby nie objadać się zbytnio przed snem. Jeżeli jednak już dochodzi do tej nieprzyjemnej dolegliwości wówczas jest dostępna cała gama leków, które ją neutralizują. Należy tutaj wymienić Rennie, który zawiera węglan wapnia i magnezu, który błyskawicznie neutralizuje nadmiar kwasów żołądkowych. Kolejnym lekiem jest Manti, który działa błyskawicznie, równocześnie lecząc podrażnienia żołądka, a także tworzy warstwę zabezpieczającą przed działaniem soków żołądkowych. Możemy go stosować także przy innych zaburzeniach żołądkowych. Kolejny lek zapobiegający to controloc control, który bardzo skutecznie zmniejsza wydzielanie soku żołądkowego.
Zdarzają się również sytuacji, gdy leki nie pomagają należy bezzwłocznie odwiedzić lekarza, który wskaże lek, który problem rozwiąże, gdyż częste przyjmowanie leków doprowadza do tego że organizm się do nich przyzwyczaja i już przestają pomagać. Ważne jest także, aby zwrócić uwagę na to, jakie składniki pokarmowe powodują te dolegliwości i wyeliminować je całkowicie z diety. Wczesne spożycie tabletki przed posiłkiem np. danie kuchni chińskiej także zapobiega zgadze.
Nie należy pić płynów w trakcie spożywania posiłku, gdyż sprzyja to powstawaniu refluksu żołądkowego. Dużym problemem jest również zgaga u kobiet w ciąży, poprzez ucisk macicy na żołądek i jelita i zakłócenia w pracy przewodu pokarmowego. Bardzo skuteczny w tym przypadku jest lek Gaviscon, który jest preparatem ziołowym, nie powodujący skutków ubocznych dla matki i dziecka. Przynosi bardzo szybko ulgę przyszłej mamie.