Skutki dla zdrowia człowieka przebywania w zawilgoconych pomieszczeniach

zawilgocony domDobre zdrowie jest czymś najcenniejszym, co mamy. Czymś, co pozwala nam w pełni cieszyć się życiem, czerpać radość z każdego przeżywanego dnia, z każdej chwili trwania naszej egzystencji. Właściwa dieta, zdrowy tryb życia, aktywność fizyczna są środkami, które pomagają nam zachować owo zdrowie, dbają o nasze dobre samopoczucie oraz dodają energii i chęci do tego by nie tylko być, ale rzeczywiście żyć. Niemniej jednak, wszelkie nasze trudy spełzną na niczym, gdy za sąsiada/współlokatora będziemy mieć toksycznego grzyba, pleśń i stęchliznę.
W skrócie – wybór właściwego pochłaniacza wilgoci do naszego domu/mieszkania zdaje się być czymś równie ważnym, co ustalenie odpowiedniej diety, rozsądne rozplanowanie dnia czy wciśnięcie w grafik pracy zajęć rekreacyjnych i ruchowych.

Coraz częściej mówi się o negatywnych skutkach przebywania człowieka w zawilgoconych, zagrzybionych i zapleśnionych pomieszczeniach. Grzyby wytwarzają bowiem toksyny bardzo niebezpieczne dla człowieka, a ich szkodliwe działanie na ludzki organizm potwierdza szereg przeprowadzonych badań. Zaleca się więc sięganie po specjalistyczne sprzęty osuszające powietrze, tj. np. przemysłowo-budowlane sprzęty odwilgacające w celu zminimalizowania ryzyka pojawienia się toksycznych narośli lub wyeliminowania już powstałego nalotu.

Konsekwencje przebywania w pomieszczeniach o podwyższonym poziomie zawilgocenia powietrza, a co za tym idzie, opanowanych przez bakterie-pasożyty (grzyb, pleśń) rozwijające się wewnątrz murów oraz na zewnętrznych tynkach są liczne. Najczęstsze dolegliwości to bóle mięśni i stawów, bóle głowy – częste migreny, zawroty głowy, problemy ze wzrokiem, uczucie zmęczenia, osłabienie, omdlenia, zapalenie zatok, zapalenie krtani, bezsenność, mdłości, alergie i wysypki skórne, ropienia, trudno gojące się rany.

Wydawać by się mogło, że trochę „zgnitej zieleni” na suficie to nic takiego, że nie warto zawracać sobie tym głowy. Nic bardziej mylnego! Ignorowanie grzyba to najczęściej popełniany błąd. Dając mu przyzwolenie istnienia skazujemy się na utratę zdrowia, a nawet życia!

Koszt zakupu pochłaniacza wilgoci, choć jest wysoki, to jednak warto stać się posiadaczem takiego urządzenia. Dzięki niemu zyskamy bowiem nie tylko bezpieczeństwo i wolność od wszelkiego rodzaju grzybów i pleśni, ale także spokój ducha i radość życia.