Znamiona barwnikowe mogą pojawiać się w różnych miejscach. Niektóre z nich przeszkadzają nam dlatego, że są zbyt widoczne. Bywa jednak również tak, że zmiana właściwie zawsze jest zakryta, a jednak nas niepokoi – chodzi tu w szczególności o znamiona w okolicach intymnych.
Zmiany barwnikowe, które powstały między pośladkami, na mosznie, jądrach, wargach sromowych, wzgórku łonowym, piersiach itp. są narażone na otarcia czy uszkodzenia, na przykład podczas golenia. Takie sytuacje zwiększają ryzyko rozwinięcia się czerniaka, czyli nowotworu skóry. W związku z tym na pewno warto wziąć pod uwagę usunięcie znamienia. Podobnie jest w przypadku zmian barwnikowych, które rosną, przybierają inny kształt, uwypuklają się, swędzą czy bolą. Wówczas można mieć podejrzenia, że na ich podłożu rozwija się czerniak. Lekarz zaleci zabieg chirurgiczny, który pozwoli na całkowite wycięcie znamienia oraz poddanie go badaniu histopatologicznemu. W ten sposób będzie wiadomo czy chodzi o nowatora oraz jak postępować dalej.
Czyli podsumowując wszelkie zmiany barwnikowe, które powstały w okolicach intymnych powinny być możliwie szybko zdiagnozowane przez ginekologa. Jeśli są one w jakikolwiek sposób podejrzane, to zostają usunięte chirurgiczne, a czy w przypadku niegroźnych znamion można zdecydować się na inną metodę? Owszem, jedna z nich polega na użyciu wiązki promieni laserowych. Gojenie powinno przebiegać bez problemów oraz dosyć szybko, trzeba tylko na jakiś czas zrezygnować z kontaktów płciowych. Poza tym można się zdecydować na wymrażanie zmian. Bywa jednak, że przed tego rodzaju zabiegami pobiera się wycinek znamienia i poddaje go badaniu pod kątem ewentualnych zmian nowotworowych. Jedno jest pewne – jeśli jesteśmy w jakikolwiek sposób zaniepokojeni znamieniem w miejscu intymnym, nawet jeśli nie wykazuje cech, które przypisuje się czerniakowi, to trzeba pójść do lekarza. Nie ma w tym nic wstydliwego. Wręcz przeciwnie, taka postawa świadczy o dużej odpowiedzialności oraz dobrym podejściu do własnego zdrowia i życia. Zresztą zawsze przed usunięciem znamienia warto skonsultować się ze specjalistą.