Witamina A na trądzik

 

problemy-ze-skoraZ pewnością, do jednych z najbardziej przykrych dolegliwości skórnych należy trądzik, który szpeci twarz, niekiedy kark, tors czy plecy. Przede wszystkim, jest bardzo uciążliwy w funkcjonowaniu, w szczególności w okresie dojrzewania, ale wbrew pozorom mogą się z nim zmagać także osoby dorosłe. Należy wspomnieć o tym, że przyczyną jego występowania jest nadprodukcja łoju oraz rogowacenie naskórka. Ponadto, rozwojowi trądziku sprzyja stres, przemęczenie, niewłaściwa pielęgnacja skory oraz nieodpowiednia dieta, bogata, np. w duże ilości czekolady mlecznej czy frytek.

Na uwagę zasługuje fakt, że z trądzikiem możemy walczyć i bardzo ważną rolę w jego leczeniu odgrywa witamina A, w szczególności jej pochodna, czyli izotretynoina, zalecana w cięższych przypadkach. Otóż, jest ona wydawana na receptę i hamuje łojotok naskórka oraz jego rogowacenie, w związku z czym powstrzymuje wszystkiego mechanizmy skutkujące wystąpieniem pryszczy. Kuracja izotretynoiną zazwyczaj przebiega od 4 do 8 miesięcy, a jej okres uzależniony jest od wagi pacjenta. Warto dodać, że w 80% pacjentów trądzik całkowicie zanika, a u pozostałych osób występuje w znacznie lżejszej postaci niż przed kuracją. W związku z czym, że ta pochodna witaminy A może wywoływać pewne skutki uboczne, jej stosowanie i dawkowanie zawsze konsultujemy z lekarzem.

Natomiast w lżejszych przypadkach trądziku w zupełności wystarczy wzbogacić swoje menu o produkty z zawartością witaminy A, która ma cudowny wpływ na nasz naskórek. Z pewnością, regeneruje go, nawilża, nadaje mu piękny odcień i co najważniejsze redukuje pryszcze. Trzeba wspomnieć o tym, że witamina A występuje głównie w kolorowych owocach i warzywach, które na stałe należy wprowadzić do swego jadłospisu. Mowa tu przykładowo o marchwi, szpinaku, dyni, kapuście, słodkich ziemniakach, pomarańczach i brzoskwiniach. Nie zapominamy tu jeszcze o wątróbce, która jest cennym źródłem tej witaminy. Oczywiście, z powyższych produktów możemy przyrządzić rewelacyjnie dania, które będą pyszne i zdrowe. Z pewnością, wśród nich możemy wymienić barwne sałatki, surówki, zapiekanki warzywne oraz soki wyciśnięte ze świeżych owoców i warzyw. Poza tym, możemy się też zdecydować na suplementy witaminy A, dostępne w aptekach, które mogą wspomagać leczenie trądziku.

Reasumując, witamina A jest skuteczna w zwalczaniu trądziku, w szczególności kiedy jest pozyskiwana z naturalnych źródeł, dlatego produkty z jej zawartością warto spożywać jak najczęściej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *