Wody lecznicze w Polańczyku

zabiegi-wodne-w-polanczykuPolańczyk uzyskał status uzdrowiska w roku 1999. Jednak jego działalność uzdrowiskowa zaczęła się znacznie wcześniej, jeszcze w latach 60. XX wieku, a ściślej leczy się tam przy pomocy wód mineralnych od 1974 roku. To właśnie ich odkrycie ostatecznie doprowadziło po wielu latach badań do utworzenia uzdrowiskowego kompleksu. Polańczyk zalicza się do najmłodszych kompleksów uzdrowiskowych w Polsce. Dlatego też może pochwalić się nowoczesnymi zabiegami. Sanatoria w Polańczyku zapraszają na liczne turnusy rehabilitacyjne i nie tylko. Ich oferta jest dosyć bogata i można z niej skorzystać w ramach dofinansowania NFZ jak też wyjechać na turnusy pełnopłatne. Trzeba przyznać, że są one dosyć wszechstronne, ponieważ i sportowcy, i osoby chcące zrzucić kilka kilogramów znajdą wśród tych ofert coś w sam raz dla siebie.

Zatem pobyt w Polańczyku to nie tylko żeglowanie i wędkowanie w Solinie lub wypoczynek w domku letniskowym nad Jeziorem Solińskim, ale również sposobność poprawy kondycji fizycznej. Uzdrowisko Polańczyk leczy wydobywanymi z bieszczadzkich źródeł wodami. Są to wody mineralne lecznicze nasycone wieloma minerałami, które mają niesamowicie pozytywny wpływ na organizm. Potrafią leczyć, a kąpiele w nich to nie tylko relaks, ale i możliwość poprawy wyglądu skóry, ujędrnienia jej, można dzięki tym wodom leczyć niektóre choroby skóry a to jeszcze nie wszystko.

Czym charakteryzują się wody lecznicze z Polańczyka?

Są to wody wodorowęglanowo-sodowe, jodkowe, borowe, chlorkowo-wodorowęglanowe, sodowe, bromkowe, jodkowe, fluorkowe, bromowe. Przy czym wody jodkowe nie są jeszcze eksploatowane na szeroką skalę. Nadają się do kuracji pitnych i kąpielowych. Przy ich użyciu leczy się choroby układu oddechowego, moczowego i przypadłości kobiece. Wody z Polańczyka Zdroju wykorzystywane są z powodzeniem w hydroterapii, czyli masażach, łaźniach parowych i natryskach. Wśród nich wyróżnia się zabiegi pobudzające, przeciwbólowe, elektrolecznicze. W Polańczyku szczególnie cieszą się uznaniem i są wysoko cenione, takie zabiegi z udziałem wód leczniczych jak; masaże podwodne i inhalacje, a najwyżej cenionymi są wody solankowe, bogate w surowce lecznicze.