Wpływ chemioterapii na pęcherz i układ moczowy

chemioterapia-a-nerkiWiele osób zmagających się z chorobą nowotworową decyduje się na jak najszybsze rozpoczęcie leczenia chemioterapią, ponieważ ta metoda jest w stanie przyczynić się do całkowitego wyzdrowienia lub do wydłużenia życia pacjenta. W zależności od rodzaju chemioterapii, wielkości guza oraz stanu organizmu chorej osoby mogą pojawić się różne działania niepożądane.

Do najczęściej występujących skutków ubocznych w trakcie leczenia chemioterapią należy między innymi wypadanie włosów, ale trzeba wiedzieć, że podawanie środków cytostatycznych może również mieć duży wpływ na wewnętrzne organy.

Pacjenci onkologiczni powinni zdawać sobie sprawę, że cytostatyki mogą mieć niekorzystny wpływ na komórki serca, płuc, układu nerwowego, a także nerek i pęcherza moczowego. Większość komórek wprawdzie odradza się w naturalny sposób tuż po zakończeniu terapii chemią, ale czas potrzebny na całkowite ustąpienie niepożądanych skutków jest uzależniony w głównej mierze od rodzaju zastosowanej chemii, a także od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Szczególnie groźny wydaje się wpływ chemioterapii na nerki oraz pęcherz moczowy, bowiem niektóre leki cytostatyczne mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń nerek, a ponadto mogą przyczyniać się do podrażnienia pęcherza moczowego. Dlatego każdy pacjent ma prawo dowiedzieć się od lekarza, czy podawane środki cytostatyczne mogą wywołać właśnie taki niepożądany efekt. Osoby leczone chemioterapią szczególną uwagę powinny zwrócić na to, czy w trakcie takiej terapii występują u nich takie objawy, jak: ból lub uczucie pieczenia przy oddawaniu moczu, uczucie parcia na pęcherz czy czerwonawy mocz. Takie objawy mogą świadczyć o tym, że chemioterapia ma wpływ na nerki i pęcherz moczowy. W takich sytuacjach bardzo ważne jest to, aby pacjent pił dużo płynów, a więc wody, soków owocowych oraz herbaty. Można też sięgać po kawę oraz różnego rodzaju zupy. Dodatkowo warto wiedzieć, że niektóre leki cytostatyczne mogą mieć wpływ na zabarwienie moczu, który może przyjąć barwę pomarańczową lub czerwoną. Jego zapach również może się zmienić.

Każdy pacjent może przed przystąpieniem do chemioterapii sprawdzić wraz z lekarzem, czy podawane mu leki mogą wywoływać wyżej wymienione objawy. Aby w trakcie leczenia zapewnić odpowiedni przepływ moczu, warto pić dużo płynów. Trzeba jednak wiedzieć, że w niektórych sytuacjach może dojść do zatrzymania płynów (może to być spowodowane między innymi zmianami hormonalnymi lub samą chorobą nowotworową). Jeśli tylko zaobserwujemy u siebie puchnięcie rąk, stóp czy twarzy, warto skonsultować się z lekarzem, gdyż być może okaże się konieczne zrezygnowanie z soli kuchennej i z potraw, które zawierają w swoim składzie duże jej ilości.