Zabawki logopedyczne

Jak się obecnie okazuje, wiele dzieci potrzebuje wsparcia ze względu na swoje schorzenia logopedyczne. Z tego tez powodu w sklepach z zabawkami dziecięcymi znajdziemy całe mnóstwo tego typu edukacyjnych i terapeutycznych akcesoriów.
Współczesna logopedia pomaga dzieciom radzić sobie z problemami i dysfunkcjami mowy głównie poprzez zabawę.

Jednakże do wykonywania niektórych zadań niezbędne okazują się specjalistyczne akcesoria, wspomagające między innymi prawidłowe oddychanie, będące podstawą sprawnego wymawiania trudnych słów. W niniejszym artykule powiemy wiec co nieco na temat nowoczesnych i popularnych zabawek logopedycznych dla dzieci w każdym wieku.

Cieszącymi się największym powodzeniem zabawkami z grupy terapeutycznych i logopedycznych z całą pewnością są chociażby specjalne słomki o długości nawet kilkudziesięciu centymetrów. Za ich pomocą dzieci uczą się pod okiem logopedy prawidłowo oddychać i tym samym – płynniej mówić. Innym przykładem mogą być również niewielkie zabawki napędzane wydmuchiwanym powietrzem, takie jak samoloty, kolorowe helikoptery czy plastikowe samochodziki.

Często używanymi w terapii dla dzieci z zaburzeniami prawidłowe wymowy zabawkami są także specjalne gwizdki czy rureczki zakończone niewielkim koszykiem, z którego wydmuchuje się w górę malutką, lekką piłeczkę. W domowych warunkach możemy zabawki takie zastąpić akcesoriami do robienia baniek mydlanych, które należy przecież odpowiednio mocno wydmuchnąć ze słomki, co także świetnie wspomaga racę nad równomiernym i prawidłowym oddechem.

Odrębną grupę zabawek dla dzieci z problemami logopedycznymi stanowią również akcesoria wykonywane z naturalnych materiałów, takich jak choćby uniwersalne drewno. Pomocnymi w terapii logopedycznej zabawkami okażą się z całą pewnością również gry planszowe i karciane z kolorowymi rysunkami, służące do poprawnego nazywania obrazków. Niektóre zestawy kart mogą zawierać całe historie, zaś celem zabaw jest ułożenie ich w kolejności chronologicznej i późniejsze opowiedzenie o przygodach bohatera.

Zabawki dla dzieci z zaburzeniami logopedycznymi powinny być starannie dobierane pod kątem potrzeb naszej pociechy. Każde dziecko bowiem posiada nieco inne zaburzenia, na którymi należy indywidualnie pracować, aby nie tylko uregulować oddychanie ale i rozwinąć wyobraźnię, co znacznie ułatwi płynne i spójne formułowanie myśli na każdym z późniejszych etapów rozwoju naszego dziecka.