Żyworódka na włosy – dla włosów suchych i z łupieżem

Naturalne kosmetyki z kalanchoePragnąc zapewnić sobie zdrowie oraz odpowiednio zadbać o kondycję naszej skóry, włosów i paznokci warto zapoznać się przede wszystkim z leczniczymi właściwościami popularnych ziół oraz rozpowszechnionych w naszych domach roślin doniczkowych. Doskonałym przykładem może być w tym miejscu sukulent z rodziny gruboszowatych pochodzący z Madagaskaru o wdzięcznej nazwie żyworódka.

Roślina ta jest jedną z popularniejszych odmian kalanchoe, której domowa, samodzielna uprawa okazuje się niezwykle łatwa i efektywna. Ta niewielka roślinka o grubych, mięsistych liściach swoja nazwę zyskała od pojawiających się na niej niewielkich, samodzielnych sadzonek, doskonale nadających się na szybko ukorzeniające szczepki.

Z żyworódki lekarskiej i pierzastej produkuje się obecnie mnóstwo leków i naturalnych preparatów, mających działanie bakteriobójcze, kojące i przeciwzapalne. Wyciągi i napary świetnie nadają się więc do przemywania cery trądzikowej, trudno gojących się ran i blizn oraz niwelowania bolesnych oparzeń czy stłuczeń.

Ze względu na lecznicze właściwości żyworódki warto polecić ją, zarówno do samodzielnej hodowli, jak i do własnoręcznego przygotowania kosmetyków osobom zmagającym się z infekcjami skórnymi. Płukanka z liści i łodyg tej rośliny w znacznym stopniu poprawi  kondycję suchych i zniszczonych włosów oraz trwale usunie łupież. Co więcej, nada też naszej skórze więcej sprężystości i widocznie ją ujędrni.

Obok wielu kosmetyków, takich jak maści czy kremy z żyworódką w aptekach i sklepach zielarskich dostać można też szereg skutecznych szamponów, odżywek i płukanek do włosów. Z powodzeniem też preparaty takie można przygotować samodzielnie, wykorzystując do tego młode pędy rośliny. Należy rozgnieść je w moździerzu, dodać nieco soku z cytryny i po dokładnym umyciu spłukać miksturą włosy.

Do domowych płukanek leczniczych można wykorzystać także nieco płynnego miodu lub jedno jajko i kilka kropel olejku rycynowego, wzmacniającego strukturę i cebulkę włosa. W razie konieczności zabiegi takie można powtarzać kilka razy w tygodniu lub przygotować odżywczy, ciepły kompres na włosy z wyciągiem z żyworódki.