Kompleksy są w stanie utrudnić i uprzykrzyć życie, o czym być może doskonale wiedzą niektórzy z nas. Życie z nękającymi kompleksami nie jest łatwe, zwłaszcza, kiedy kompleksy dotyczą wyglądu zewnętrznego. Zarówno kompleksy nastolatków: na punkcie wzrostu, wagi, zębów, jak i kompleksy kobiet: na punkcie biustu, pośladków, nosa mogą stanowić przyczynę zaniżonej samooceny, a nawet przyczyniać się do rozwoju depresji. Istnieje bardzo wiele różnego rodzaju kompleksów, ale te najpowszechniejsze dotyczą właśnie wizerunku.
Jednym z popularniejszych kompleksów związanych z wyglądem fizycznym jest kompleks Quasimoda. Jest to kompleks, który w psychoanalizie jest określany jako wroga postawa do płci przeciwnej oraz jako zazdrość wobec pięknego ciała. Kompleks Quasimoda na ogół dotyczy osób, które borykają się z widocznymi defektami oraz zniekształceniami własnego ciała. Nazwa tego kompleksu nawiązuje do postaci Quasimodo z powieści Victora Hugo zatytułowanej „Katedra Maryi Panny w Paryżu”. Kompleks Quasimoda może przejawiać się na wiele sposobów, ale najczęściej wyraża się on jako rezygnacja z prób nawiązywania kontaktów partnerskich. Osoba borykająca się z tego rodzaju kompleksem cierpi na zaniżone poczucie wartości, często tłumi własne potrzeby emocjonalne, co w skrajnych przypadkach może nawet wyrażać się we wrogim nastawieniu do stosunków intymnych. Kompleks Quasimoda jest dość specyficznym rodzajem kompleksu, który zazwyczaj rozwija się u osób z widocznymi defektami fizycznymi ciała.
Nieprawidłowości w budowie ciała stanowią dość poważny problem, który często przyczynia się do tego, że osoby z takimi wadami po prostu czują się gorsze oraz brzydsze od innych. Kompleks Quasimoda może nie tylko utrudniać nawiązywanie kontaktów, ale również sprawiać, że dana osoba zacznie wycofywać się ze świata zewnętrznego, co w ostateczności może prowadzić do całkowitej izolacji oraz depresji. W przypadku takich osób własne ciało jest nieakceptowane, stanowi ono przyczynę cierpień. W skrajnych przypadkach kompleks Quasimoda może też prowadzić do nerwicy, niebezpiecznych stanów lękowych czy kształtowania się postaw antyspołecznych.
Kompleks Quasimodo stanowi istotne zagadnienie psychoanalityczne, które wiąże się z przekonaniem o własnej nieatrakcyjności. Powodem takiej postawy są defekty w budowie ciała, które mogą prowadzić do wycofania i alienacji. Osoby dotknięte kompleksem Quasimodo sądzą, iż szpecące defekty w fizjologicznej budowie ciała skazują je na samotność. Takie osoby czują się gorsze od innych i na ogół nie są w stanie zaakceptować swojego ciała.