Czy leki antykoncepcyjne są refundowane?

tabletki-antykoncepcyjneWokół leków refundowanych co pewien czas wybucha dyskusja. Dotyczy ona kwestii: jakie leki powinny znaleźć się na liście refundacyjnej bezwzględnie, a które niekoniecznie powinny być objęte dopłatą. Na chwilę obecną mamy wykaz jaki wszedł w życie 1 maja 2013 i tym samym reguluje ceny środków farmaceutycznych. Najliczniejszą grupę na liście stanowią refundowane leki na choroby przewlekłe. Są one najbardziej kosztowne a w sytuacji kiedy chory zmuszony jest kontynuować kilkumiesięczną kurację lub, jak w przypadku leków na cukrzycę, cały czas, to naprawdę spory wydatek. Dlatego NFZ ustalił taką listę by znalazły się na niej preparaty dla chorych z różnymi problemami.

Jednak jak to zwykle bywa nie wszyscy do końca są zadowoleni, ponieważ ponad 1/3 leków mimo wszystko jednak podrożała. Ale znalazły się na liście również nowe medykamenty; ponad 70 preparatów, których dotąd w wykazie nie było. Jakie miejsce na tej liście zajmują środki antykoncepcyjne? Trzeba tutaj zaznaczyć, że są to nie tylko preparaty, których działanie polega na zapobieganiu ciąży. Ich spektrum jest szersze, nie można ich więc traktować jednoznacznie, lub krytykować fakt, iż w ogóle pojawiły się na liście leków refundowanych. Spora część preparatów antykoncepcyjnych została uwzględniona na wykazie refundacyjnym jako leki stosowane w regulowaniu zaburzeń miesiączkowych i innych o podłożu hormonalnym. Są one wydawane na podstawie historii choroby i mogą być zakupione w aptece po obniżonej cenie wyłącznie dla leczenia konkretnych schorzeń.

Oburzenie niektórych osób spowodowane umieszczeniem na liście leków refundowanych preparatów antykoncepcyjnych podyktowane jest argumentem, że refundacja powinna obejmować wyłącznie leki służące ratowaniu życia i zdrowia. Jednakże nie w każdym momencie kobieta może i powinna zachodzić w ciąże, zatem dostępność refundowanej antykoncepcji powinna być powszechna. Wśród takich preparatów jest osiem najbardziej znanych, które nabywa się z 30% odpłatnością. Prócz tego, że mogą być stosowane jako leki antykoncepcyjne, bywają zapisywane przez lekarzy w celu leczenia innych schorzeń. Ich ceny z refundacją są bardzo przystępne, większość z nich nie przekracza 30zł. Na liście leków refundowanych znalazły się również preparaty głównie przeznaczone do leczenia nowotworów, w mniejszym stopniu do stosowania jako środki antykoncepcyjne.