Kleszczowe zapalenie mózgu a borelioza

choroby-odkleszczoweKleszcze budzą powszechny postrach. Chociaż same w sobie nie są groźne, to jednak pasożytują na skórze ludzi i zwierząt, żywiąc się ich krwią. To jest główna przyczyna przenoszenia się chorób, bardzo groźnych zresztą. Odkleszczowe choroby, mogące zagrozić życiu człowieka i zwierząt domowych to borelioza  i KZM. Najczęstsze jest kleszczowe zapalanie mózgu. Objawy KZM mogą pojawić się dopiero po 14 dniach po ukąszeniu zainfekowanego flawiwirusem kleszcza. Niestety jego ugryzienie nie jest dla nas wyczuwalne od razu, ponieważ wraz ze śliną wprowadza on do naszego organizmu substancję znieczulającą. Najczęściej zauważamy na swym ciele już wkłutego kleszcza. Co wtedy robić?

Należy go jak najszybciej usunąć. Do 24 godzin po ugryzieniu, można zapobiec zainfekowaniu poprzez krew wraz z wirusami i bakteriami jakich nosicielem jest kleszcz. Odnotowywano przypadki kiedy choroba przechodziła zupełnie bezobjawowo, w takim wypadku diagnoza i wykrycie KZM możliwe jest tylko poprzez wykonanie badania krwi. W surowicy pojawiają się wtedy przeciwciała, będące dowodem na zakażenie. Jednak większość przypadków zachorowań przechodzi w stan objawowy a niektóre nawet w dwufazowy stan, który jest znacznie groźniejszy dla zdrowia i życia ludzkiego. KZM wywołane jest przez wirus, którego nosicielem jest kleszcz.

Bolerioza także przenosi się na człowieka poprzez tego pasożyta, jednak przyczyną zachorowania nie są wirusy, a krętki, czyli bakterie. Jest to choroba wielonarządowa. Zazwyczaj nie ujawnia się od razu. W celu jej wykrycia stosuje się diagnostykę serologiczną. Przeciwciała pojawiają się w krwi po około 3-4 tygodniach i zanikają w ciągu maksymalnie 6 miesięcy. Objawy są różne, bo i borelioza może mieć rozmaitą postać. Typowym objawem klinicznym boreliozy jest wędrujący rumień pojawiający się w miejscu ukąszenia przez roznoszącego boreliozę kleszcza. Leczenie boreliozy odbywa się poprzez podawanie antybiotyków, inaczej niż w leczeniu kleszczowego zapalenia mózgu, gdzie można eliminować jedynie objawy.

Powikłania mogą być groźne, jeśli więc mamy podejrzenie, że mogliśmy się zarazić tą chorobą najlepiej wykonać badania, ponieważ borelioza często może przebiegać w sposób utajony, wywołując rozmaite powikłania. Bolerioza późna przechodzi w stan choroby przewlekłej, charakteryzującej się zakażeniem całego organizmu i dolegliwościami ze strony układu krwionośnego, nerwowego, kostno-stawowego. Chory odczuwa stałe zmęczenie a w najgorszych przypadkach może dojść także do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.