Pierwsza wizyta u psychiatry

wizyta u psychiatryChyba każdy, kto wybiera się do lekarza psychiatry po raz pierwszy, odczuwa przed tą wizytą pewien lęk i zastanawia się, jak takie spotkanie będzie wyglądać, jak można się do niego przygotować. Poniżej przedstawiamy więc kilka przydatnych informacji i porad.
Dlaczego warto?

Jeśli czujemy, że mamy problemy z własną psychiką, odczuwamy depresję, brak chęci do życia lub inne poważne objawy natury psychicznej, zawsze lepiej skonsultować się ze specjalistą. Niczego właściwie nie ryzykujemy (wizyta nie boli, z pewnością nie pogorszy naszego stanu), zyskać natomiast możemy bardzo wiele. W wielu wypadkach leczenie zaproponowane przez psychiatrę może bardzo szybko zmienić nasze życie na lepsze, a czasem jest jedynym sposobem, byśmy mogli powrócić do normalnego funkcjonowania.
Nie bójmy się!
Większość obaw wiąże się z tym, że w naszym otoczeniu wciąż w pewnym stopniu pokutuje przekonanie, że z pomocy psychiatry korzystają wariaci, których należy unikać. Ludzie bardzo boją się reakcji swoich bliskich i znajomych, gdy ci poznają ich problem, nikt nie chce, żeby ktokolwiek wiedział o jego leczeniu. Należy więc uświadomić sobie, że każdego psychiatrę obowiązuje tajemnica lekarska, której złamanie skutkuje pociągnięciem do odpowiedzialności karnej. Poza tym nieradzenie sobie ze sobą to żaden wstyd, w dzisiejszych czasach ogromna liczba ludzi leczy się, jeszcze większa – powinna to robić dla własnego dobra.
Wizyta prywatna czy z NFZ?
Oczywiście wybór zależy od nas. Podstawową różnicą jest tutaj cena oraz czas oczekiwania na wizytę. Wizyty prywatne kosztują od 50-120 zł (przeciętnie ok. 80 zł) i są na pewno możliwe znacznie szybciej. Z kolei leczenie w przychodniach państwowych jest zupełnie nieodpłatne, nie wymaga nawet skierowania od lekarza rodzinnego. Wystarczy, że pojawimy się w Poradni Zdrowia Psychicznego i dowiemy się, w jakim terminie możemy zostać przyjęci przez danego psychiatrę. Adresy i numery telefonów takich poradni możemy dostać w przychodni rejonowej, jak i znaleźć np. w Internecie.
Jak się przygotować?
Nie musimy się jakoś specjalnie do spotkania z psychiatrą przygotowywać. Jeśli korzystamy z NFZ, musimy mieć dowód ubezpieczenia. Poza tym warto zanotować sobie gdzieś na kartce nasze najważniejsze problemy, żeby w czasie wizyty nie zapomnieć powiedzieć o nich lekarzowi. Psychiatra będzie z pacjentem na pierwszej wizycie przede wszystkim rozmawiać i szczegółowo wypytywać, m.in. o stan zdrowia, przebyte choroby, dolegliwości psychiczne, ale też fizyczne (jedno z drugim ściśle się wiąże), o traumy z dzieciństwa, złe wspomnienia, sukcesy i porażki życiowe, a także o stosowanie używek. Powinniśmy się starać odpowiadać na pytania jak najbardziej szczerze, nie pomijać szczegółów, czasami to one są najważniejsze.

Nie bójmy się mówić o sprawach trudnych, nie wstydźmy się ich – lekarz słyszał już wiele i nic z pewnością go nie oburzy i nie zaskoczy.