Skuteczność medycyny alternetywnej

homeopatiaWedług oficjalnych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) homeopatia jest najczęściej stosowaną metodą leczenia alternatywnego na świecie. W 2001 roku w Genewie WHO wydało obszerny dokument, zawierający informacje o statusie prawnym Komplementarnej Alternatywnej Medycyny (CAM), w tym również homeopatii we wszystkich krajach Unii Europejskiej i nie tylko (łącznie dokument zawierał dane z 123 państw). Zawarte w nim były między innymi informacje o zasadach szkolenia CAM w poszczególnych krajach, a także powiązania tej organizacji ze służbą zdrowia.

W wielu krajach na świecie leczenie homeopatią jest uznawana przez organy rządzące jako specjalizacja lub terapia medyczna. W niektórych państwach leczenie homeopatyczne jest oficjalnie włączone w narodowy program opieki zdrowotnej. Dzieje się tak w Wielkiej Brytanii, Brazylii, Sri Lance, Meksyku, Pakistanie oraz Indiach (w tym ostatnim kraju działa ponad sto tysięcy lekarzy homeopatów).

Na Starym Kontynencie obecnie około trzydziestu tysięcy lekarzy homeopatów po specjalnych szkoleniach. Prawie dziesięć tysięcy z nich posiada homeopatyczne wykształcenie na poziomie „Europejskich Standardów Medycznego Szkolenia Homeopatycznego”ustanowionych przez Europejski Komitet ds. Homeopatii. Ponadto wielu lekarzy w Europie proponuje swoim pacjentom leczenie homeopatyczne bez specjalnych szkoleń w tej dziedzinie medycyny.
Wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej istnieje podział pod względem statusu prawnego homeopatii. W niektórych krajach jest oficjalnie uznawana, w innych natomiast tylko tolerowana przez rządy.

W roku 1997 Parlament Europejski w swojej rezolucji powołał Komisję Europejską, która miała za zadanie zaangażować się w proces zalegalizowania kilku form medycyny niekonwencjonalnej, w tym również homeopatii. W 1999 roku Rada Europy przyjęła uchwały, dotyczące alternatywnych metod leczenia, a leki homeopatyczne zostały tym samym włączone w europejską Farmakopeę. Dokonał tego Europejski Parlament ds. Jakości Leków w Strasburgu.

Obecnie wszystkie kraje, należące do Unii Europejskiej, zobowiązane są do zarejestrowania wszystkich leków homeopatycznych, zgodnie z jej zarządzeniami. Uproszczona procedura dotyczy leków rozcieńczonych powyżej 10.000. Leki o większym stężeniu muszą przejść podobne testy jak w przypadku medykamentów tradycyjnych. W naszym kraju wszystkie leki homeopatyczne dopuszczone są do obrotu zgodnie z procedurami określonymi przez Prawo Farmaceutyczne.

W krajach takich jak między innymi Francja, Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania, Hiszpania oraz Polska szkolenia z zakresu homeopatii są prowadzone również na uniwersytetach. Z badań przeprowadzonych przez uniwersytet w Genui wynika, że z roku na rok terapie homeopatyczne zyskują sporo zwolenników wśród studentów medycyny.

W Europie istnieją także szpitale, zajmujące się tylko leczeniem homeopatycznym. Jest to możliwe w Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii oraz Francji. Działa też Europejski Komitet ds. Homeopatii, zarejestrowany w 1919 roku. W jego skład wchodzą europejscy lekarze z 23 krajów. Siedziba tej organizacji znajduje się w Brukseli.