Ból pleców w czasie okresu

bol-plecow-okresKrwawienia z pochwy występujące u kobiet co miesiąc bardzo często są powodem ogólnego dyskomfortu i dolegliwości bólowych. Chociaż wiele pań cierpi przede wszystkim z powodu bólu podbrzusza, to część kobiet zmaga się także z uciążliwym bólem pleców w czasie okresu.

Ból pojawia się zazwyczaj w dolnej części kręgosłupa i utrzymuje się przez okres miesiączki, potem natomiast samoistnie ustępuje.

Ból pleców w czasie okresu to jeden z typowych objawów, który nie powinien nas specjalnie niepokoić. Często jest on związany z bólem podbrzusza i dotyczy lędźwiowo-krzyżowej partii kręgosłupa. W organizmie kobiety w trakcie miesiączki dochodzi do złuszczania się błony śluzowej macicy, co odsłania krwawiącą wyściółkę mięśniową.

Ból menstruacyjny na ogół objawia się skurczami i bólem miednicy, a te z kolei mogą promieniować na okolice krzyżowo-lędźwiowe. Natężenie bólu może być inne u każdej kobiety – niektóre panie praktycznie wcale nie skarżą się na dolegliwości bólowe, z kolei inne przez pierwsze dni krwawienia wręcz nie mogą normalnie funkcjonować. Jeśli dotyczy nas ból pleców w czasie okresu, wówczas możemy sięgnąć po skuteczne leki bez recepty. W aptekach można znaleźć całkiem spory wybór środków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych, które mogą pomóc nam w łagodzeniu dolegliwości menstruacyjnych. Można też sięgnąć po preparaty o działaniu rozkurczającym.

Wiele kobiet ponadto sięga po domowe sposoby walki z bólem podbrzusza i pleców podczas miesiączki. Aby ukoić ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym można też wykonywać łagodne ćwiczenia fizyczne. Istnieje wiele sprawdzonych metod na ból pleców w czasie okresu, więc sięganie po środki o działaniu rozkurczającym nie jest jedynym rozwiązaniem. Można też wykorzystać moc ziół, zwłaszcza, że ziołowe napary były już pite przez nasze babcie i prababcie. Dzięki nim także można skutecznie złagodzić dolegliwości menstruacyjne.

Czasami bóle pleców u kobiet pojawiają się już na kilka dni przed terminem wystąpienia miesiączki. Wtedy można zrobić sobie łagodny masaż lub wziąć kąpiel w letniej wodzie z dodatkiem olejku z szałwii muszkatołowej lub rumianku rzymskiego. Jeśli już dojdzie do krwawienia, należy zrezygnować z gorących kąpieli, gdyż mogą one doprowadzić do wystąpienia krwotoku.