Czy cukrzyca jest chorobą uleczalną?

życie z cukrzycąCukrzyca dotyka coraz więcej osób, ponadto według badań, liczba osób zapadających na tę chorobę każdego roku znacznie wzrasta. Niestety jest to choroba, z którą trzeba walczyć do końca życia, ponieważ jest nieuleczalna. Nie oznacza to jednak, że się jej nie leczy. Co więcej, nieleczona cukrzyca doprowadzić może do niebezpiecznych powikłań, która mogą zagrażać nie tylko zdrowiu, ale także życiu. Należy jednak zaznaczyć, że być może już wkrótce pojawi się alternatywa dla chorych na cukrzycę jaką jest przeszczep trzustki, to bardzo trudna operacja, jednakże naukowcy nadal prowadzą badania dotyczące tej metody leczenia cukrzycy. Jak więc żyć z cukrzycą?

Na chwilę obecną jednak chorzy muszą przyjmować insulinę, niestety jest to konieczne do końca życia. Wiele osób, które usłyszą, że cierpią na cukrzycę z pewnością zastanawia się jak żyć z ta chorobą. Tutaj ważna jest przede wszystkim samokontrola w cukrzycy, która polega na ustaleniu i przestrzeganiu odpowiedniego menu, a także pozostaniu aktywnym fizyczne i oczywiście przyjmowaniu insuliny. Koniecznie trzeba także regularnie odwiedzać swojego lekarza. Takie wizyty są bardzo ważne. W harmonogram swojego dnia trzeba będzie również wpisać regularne kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Na szczęście czynność tę można wykonywać samodzielnie, a przy tym szybko i łatwo, wszystko oczywiście przy pomocy glukometru bądź też pasków do mierzenia poziomu glukozy we krwi.
Jeśli chodzi o wspomnianą już dietę diabetyka, to powinna ona być tak skomponowana, aby utrzymać prawidłową masę ciała. Zaleca się spożywanie posiłków z warzywami i owocami, ponieważ zawierają one białko oraz błonnik, który niewątpliwie jest sprzymierzeńcem w walce z cukrzycą. Ponadto posiłki należy spożywać regularne, powinno być ich pięć. Osoba chorująca na cukrzycę musi pamiętać o tym, że konieczne może być zwiększenie dawki insuliny, np. w przypadku gdy chce zjeść potrawę, która zawiera dużo węglowodanów. Na takie sytuacje nie można sobie jednak zbyt często pozwalać, aby nie stało się to naszym nawykiem. Ponadto jedzenie dużej ilości pokarmów, które łączone jest z próbą równoważenie cukru w krwi z pomocą zwiększania dawki insuliny doprowadzić może do otyłości, czego koniecznie trzeba unikać, ponieważ nadmierne kilogramy utrudniają leczenie insuliną.
Prawdą jest, że cukrzyca może nieco utrudniać codzienne życie, jednakże z diagnozą trzeba się pogodzić i wprowadzić niezbędne zmiany. Przestrzeganie odpowiednich zasad sprawi, że chory będzie się dobrze czuć i mieć równie dobre samopoczucie, a to niewątpliwie jest bardzo ważne.