Czy to celiakia? – objawy choroby trzewnej

Mimo, że żyjemy w czasach największego rozwoju medycyny i diagnostyki wiele chorób wciąż pozostaje dla lekarzy i naukowców tylko zagadką. Podobnie jest z celiakią. Choroba ta dotyka przede wszystkim układu pokarmowego. Schorzenie to nieleczone może doprowadzić do wielu niekorzystnych zmian dla zdrowia pacjenta. Celiakia jest niestety chorobą dość trudną do rozpoznania. Bynajmniej nie oznacza to jednak, że nie można jej pokonać.

Jak rozpoznać chorobę? Jakie są jej najbardziej charakterystyczne objawy?

Choroba trzewna odznacza się dość charakterystycznym zespołem objawowym, bywa jednak, że zmiany zachodzące w naszym układzie pokarmowym są ukryte lub prawie niezauważalne. Mało objawowa  celiakia jest równie groźna, co choroba trzewna z nasilonymi przejawami schorzenia.

Podstawowymi przesłankami do występowania nietolerancji glutenu są nasilone problemy z układem pokarmowym. Niepokojące biegunki, częste bóle brzucha, wzdęcia – mogą być objawami celiakii. Za przejawy enteropatii glutenowej uznaje się także zaparcia czy zaburzenia apetytu.

Kolejną grupą objawów choroby trzewnej są; mała waga pacjenta, apatia, niski poziom odporności. Celiakii sprzyja również osteoporoza, cukrzyca (przede wszystkim cukrzyca typu I), zaburzenia tarczycy, zespół Turnera oraz zespół Downa.

Na szybki rozwój choroby wpływ ma anemia, której przyczyną jest niski poziom żelaza. Choroba trzewna ma podłoże genetyczne prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta więc, jeśli w rodzinie pacjenta są lub były osoby z nietolerancją żelaza.

Innymi objawami celiakii są problemy skórne; np. stany zapalne skóry w okolicach ust, choroby szkliwa zębnego, problemy z wątrobą. U kobiet chorych na celiakię bardzo często występują zaburzenia menstruacyjne.

Najprostszym i jak do tej pory jedynym sposobem pozbycia się problemów z celiakią jest dieta bezglutenowa. Wyklucza ona spożywanie produktów bogatych w gluten a także żywności stanowiącej ukryte źródła glutenu.

Celiakię zdiagnozować może tylko specjalista. Jeśli podejrzewasz u siebie chorobę jak najszybciej powiedz o swoich wątpliwościach interniście, który może skierować cię na odpowiedniej badania. Podstawą do rozpoznania choroby trzewnej jest wywiad z pacjentem oraz cały szereg testów (badania genetyczne, test wykrywający przeciwciała, biopsja jelit). Po postawieniu zweryfikowaniu objawów i postawieniu pozytywnej diagnozy należy rychło podjąć leczenie.