Ile trwa grypa żołądkowa?

Choroby układu pokarmowegoGrypa żołądkowa to jedna z częściej występujących chorób układu pokarmowego, dotykająca zarówno dorosłych jak i dzieci. To nieprzyjemne schorzenie można jednak z powodzeniem leczyć poprzez zdrową i zbilansowaną dietę, jak również dzięki środkom farmakologicznym.

Za powstawanie grypy żołądkowej odpowiedzialne są tak zwane rotawirusy, które wywołują stan zapalny w okolicach żołądka i jelit. Dla dorosłych choroba nie stanowi większego zagrożenia, jednakże najmłodsi przechodzą ją nierzadko dużo dłużej i trudniej, przez co konieczna jest interwencja lekarza.

Zarażenie grypą żołądkową następuje albo drogą oddechową albo pokarmową. Czas wylęgania się, czyli inkubacji choroby to zazwyczaj 2-3 dni. Grypa żołądkowa trwa zazwyczaj od 2-3 dni do około tygodnia. Poważniejsze przypadki związane z powikłaniami lub innymi schorzeniami mogą być jednak jeszcze dłuższe. Główne objawy to przede wszystkim ból brzucha, nudności, wymioty lub biegunka. Nierzadko może też pojawić się wysoka gorączka, ból mięśni, zmęczenie oraz ogólne osłabienie organizmu.

Chorym na grypę żołądkową należy podawać duże ilości płynów, przede wszystkim wody niegazowanej, herbaty rumiankowej bądź miętowej lub bulionu. Należy jednakże unikać kawy i słodkich soków. Grypa żołądkowa u dzieci, szczególnie z wymiotami lub biegunką naraża na nadmierne odwodnienie, dlatego uzupełnianie wody w organizmie będzie szczególnie ważne w tym przypadku. Do jedzenia należy podawać lekkostrawne produkty, zawierające zróżnicowane substancje odżywcze, takie jak białko, tłuszcze, węglowodany i witaminy.

Warto wiedzieć, iż przestrzegając podstawowych zasad higieny możemy uniknąć zarażenia wirusem grypy żołądkowej. Przede wszystkim należy często myć ręce i przegotowywać wodę przeznaczoną do picia. Aby dokładnie zdiagnozować objawy i zaplanować leczenie farmakologiczne, szczególnie w przypadku nasilającego się, ostrego bólu w jamie brzusznej należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, gdyż podobne objawy mogą wskazywać również za zapalenie wyrostka robaczkowego, wrzody żołądka i dwunastnicy lub poważne zatrucie pokarmowe.