Jak dbać o zdrowie kota?

Dla nikogo nie jest tajemnicą, iż o wiele lepiej jest zapobiegać niż leczyć kotka, dlatego aby nasz pupil świetnie się miewał, powinniśmy dbać o właściwą dietę dla zwierzaka, starannie go pielęgnować i zadbać o ruch na świeżym powietrzu. Oczywiście, musimy mieć na uwadze na to, iż warunki hodowli a także menu kotka, powinniśmy uzależnić od jego rasy, gdyż nie wszystkie koty mogą jeść to samo oraz mają one różne charaktery czy usposobienie.

Poza tym, ważną rolę odgrywają tu badania kontrolne, dzięki którym można we wczesnych stadium wykryć różne choroby.

Nie ulega wątpliwości to, że kluczowe znaczenie mają tu szczepienia ochronne, które zabezpieczają kociaki przed panleukopenią, zakaźnym katarem, białaczką czy wścieklizną. Warto podkreślić to, iż przed szczepieniem kota należy go odrobaczyć. Dokonuje ich wyłącznie lekarz weterynarii, który następnie wpisuje je do książeczki zdrowia. Oprócz tego, musimy mieć świadomość tego, że będziemy też zobligowani do wykonania dodatkowych szczepień, gdy będziemy się wybierać z kociakiem za granicę. Z pewnością, koty przebywające na zewnątrz powinny być systematycznie odrobaczane, gdyż w ich przypadku istnieje duże ryzyko zarażania się pasożytami od innych zwierząt, np. psów, kotów, myszy. Jednakże nie możemy powiedzieć, iż nie grozi to kotom domowym, gdyż mogą się także nimi zarazić, spożywając choćby surowe mięso.

Trzeba powiedzieć o tym, iż każdy kot, który ukończył szósty rok życia, powinien przynajmniej raz w roku mieć przebadaną krew pod katem wykrycia ewentualnych chorób narządów. Oczywiście, to badanie odgrywa niesamowitą rolę, gdyż większość tych schorzeń daje o sobie znać, gdy jest już w zaawansowanym stadium. Wtedy najczęściej jest za późno i zwierzak bardzo cierpi, najczęściej nie można go już uratować.

Z pewnością, jak najbardziej wskazane jest też rutynowe badanie elektrokardiogramem. Równie ważna jest kontrola uzębienia, gdyż dla komfortu kociaka należy usunąć bardzo zepsute zęby, a te, które się do tego się naddają, wyleczyć. Natomiast, gdy pragniemy kotka uchronić przed tworzeniem się kamienia nazębnego i wystąpieniem chorób zębów, przynajmniej raz w tygodniu czyścimy mu uzębienie specjalną pastą dla zwierząt. Nie zapominamy też o zabiegach pielęgnacyjnych dla zwierząt, czyli o obcinaniu pazurków, czyszczeniu oczu i uszu oraz o pielęgnacji sierści.

A, więc jeżeli chcemy, aby nasz kotek przez dugi czas nam wiernie towarzyszył, musimy dbać o jego zdrowie, w tym celu mile widziane są systematyczne wizyty u weterynarza, zbilansowana dieta, dużo ruchu i otoczenie kociaka miłością, za którą umie się odwdzięczyć pieszczotami.