Jak nie pomylić cukrzyka z osobą pijaną?

pomoc osobie która zasłabłaPosiadanie zdrowego organizmu i pięknego ciała to standard naszych oczekiwań. Nie zdajemy sobie często sprawy z tego, że to, co nam przejawia się jako normalność dla wielu ludzi jest szczytem marzeń. Wśród chorób najgorsze są te niewidoczne dla oczu, początkowo bezbolesne i bezobjawowe. Do tego typu cichych zabójców zalicza się cukrzycę. Odkryta zbyt późno jest w stanie doprowadzić do poważnych destrukcji naszego organizmu ze ślepotą, zawałem i zniszczeniem nerek włącznie.

Cukrzyca niesie ze sobą wiele niedogodności dla osoby, która na nią cierpi, jedną z nich może być, związane ze zbyt niskim lub zbyt wysokim poziomem cukru, omdlenia lub śpiączka cukrzycowa. Objawy ekstremalnych notowań glukozy w organizmie często do złudzenia mogą przypominać zachowanie osoby będącej pod wpływem alkoholu. Dla cukrzyka, reakcja drugiego człowieka może być sprawą życia lub śmierci. Jak więc poznać czy osoba jest chora na cukrzycę, czy po prostu jest pijana?


Przyczyną schorzenia jest trzustkowe zaburzenie produkcji insuliny, czyli hormonu stanowiącego klucz do transportu glukozy do komórek naszego organizmu. Obecność warunkującej dokomórkowy transport paliwa energetycznego, jakim jest glukoza, insuliny jest zatem niezbędna dla zapewnienia prawidłowego przebiegu procesu. Bez niej stężenie cukru w naszej krwi drastycznie wzrasta, ale jednocześnie narasta proces niedożywienia narządów dla których cukier prosty stanowi podstawową energię do pracy. Jednym z takich narządów, który całkowicie zależnym od dostaw glukozy jest przykładowo mózg, którego uszkodzenia mogą prowadzić do tragicznych powikłań zdrowotnych. W zależności od zaawansowania wymienia się różne typy cukrzycy.
Podstawową wiedzę, jaką jednak powinniśmy posiadać na temat tej choroby jest poznanie jej objawów oraz umiejętność prawidłowego rozpoznania diabetyka. Jest to o tyle istotne, że w przypadku zasłabnięcia nasza pomoc może uratować komuś życie. Sprawa udzielenia pierwszej pomocy cukrzykowi wcale nie jest taka oczywista z tego względu, że osobę taką często myli się z alkoholikiem. Brak koordynacji ruchów, bełkotliwa mowa i utrata świadomości to objawy, które w naszym społeczeństwie zamiast zaniepokojenia losem drugiej osoby wzbudzają oburzenie poprzez jednoznaczne skojarzenie objawów ze stanem upojenia alkoholowego.
Jak zatem rozpoznać cukrzyka i nie pomylić go z alkoholikiem? Oraz jak odróżnić atak wynikający z niedocukrzenia od ataku, którego powodem jest zbyt wysoki poziom cukru? Osoby cierpiące na cukrzycę mogą miewać wahania poziomu cukru, dlatego ważne jest, aby umiejętnie to rozpoznać, kiedy mamy do czynienia z niedocukrzeniem, czyli hipoglikemią. Objawia się ona drżeniem rąk, poceniem się, głodem. Chory będzie mokry i zimny. Takiej osobie najlepiej podać coś słodkiego, ale najlepsza będzie pomoc specjalistyczna, dlatego warto zabrać ją do szpitala, gdzie zostanie podana kroplówka. W wypadku ataku spowodowanego wysokim poziomem cukru może wystąpić uczucie pragnienia, częste oddawanie moczu oraz senność. Nachylając się nad taką osoba można poczuć specyficzny zapach przypominający zapach denaturatu – jest to aceton, który wydziela organizm chorego.
Udzielając pierwszej pomocy cukrzykowi należy, jeżeli to możliwe wypytać go o typ cukrzycy i jak najszybciej podać leki, które powinien mieć przy sobie. W rozpoznaniu diabetyka pomóc mogą bransoletki z informacją o chorobie. W Polsce praktyka ich noszenia nie jest jednak powszechna, gdyż wiele osób ukrywa swoją chorobę.