Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa?

pierwsza-wizyta-u-ginekologaGinekolog to lekarz specjalizujący się w tzw. „chorobach kobiecych”. To do niego zgłaszają się kobiety, gdy zauważą u siebie niepokojące objawy typu zaburzenia miesiączkowania bądź gdy podejrzewają, że mogły nabawić się grzybicy pochwy lub gdy nękają je różne inne dolegliwości. Jednakże do gabinetu tego lekarza powinny zgłosić się dużo młodsze dziewczęta. Zobacz kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u ginekologa i jak najlepiej się do niej przygotować.

Pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się przed 18 rokiem życia. Najbardziej wskazana jest ona u tych dziewcząt, które miały za sobą inicjację seksualną w dość młodym wieku i które już miesiączkują.

Jak przygotować się do swojej pierwszej wizyty? Przede wszystkim musisz być przygotowana na to, że lekarz będzie pytał o Twoje życie intymne, jak i o miesiączkę. Dlatego też powinnaś spisać sobie takie informacje jak: kiedy była pierwsza i ostatnia przed wizytą Twoja miesiączka, co ile dni miesiączkujesz, jak długo trwają Twoje miesiączki oraz czy są obfite i czy nie powodują u Ciebie określonych dolegliwości. Poza tym warto, abyś wiedziała, czy w Twojej rodzinie nie było zachorowań na choroby nowotworowe – szczególnie związane z narządami rodnymi np.: nowotwór szyjki macicy czy też nowotwór piersi. Z tego też względu, pierwszą wizytę u ginekologa powinnaś odbyć wraz ze swoją mamą. Chyba, że rozpoczęłaś już współżycie seksualne i obawiasz się reakcji mamy na taką wiadomość.

Obowiązkowo musisz mieć ze sobą ważne dokumenty takie jak: legitymacja szkolna lub / i książeczka zdrowia. Zanim przyjdziesz do lekarza, umów się telefonicznie i wyznacz sobie konkretny termin wizyty. Nigdy nie przychodź w trakcie miesiączki, gdyż utrudni to lekarzowi wykonanie niezbędnych badań. I najważniejsze: pozbądź się wstydu. Co prawda w takim gabinecie będziesz musiała zdjąć bieliznę, ale nie ma w tym nic krępującego. W razie problemów zawsze możesz powiedzieć o swoich obawach samemu lekarzowi. Jeśli bardzo się boisz, wówczas możesz też wyraźnie poprosić o to, by przyjęła Cię lekarka, a nie lekarz.