Leki bez recepty na upławy

lekarstwa-na-kobiece-problemyUpławy to jedna z najczęstszych przyczyn skłaniających kobiety w wieku rozrodczym do wizyt u lekarzy ginekologów.

Niekoniecznie muszą świadczyć o chorobie – mogą być bowiem wynikiem naturalnych procesów zachodzących w organizmie podczas cyklu miesiączkowego.

Niestety bardzo często upławy mogą być oznaką infekcji w obrębie układu moczowo-płciowego, dlatego w żadnym wypadku nie powinny być bagatelizowane.

Upławy powinny budzić niepokój, kiedy wydzielina z pochwy ma zmieniony kolor i konsystencję lub nieprzyjemny zapach. To dość przykra dolegliwość, której nierzadko towarzyszy świąd i uczucie pieczenia w okolicach pochwy i sromu, zapalenie pochwy, które może stanowić poważne zagrożenie zdrowia związane z nowotworami, dlatego koniecznie trzeba je leczyć.

Najlepiej z problemem zgłosić się do lekarza specjalisty, jednak jeśli nie mamy takiej możliwości, warto przynajmniej zastosować leki dostępne w aptekach bez recepty.

Jakie leki na upławy możemy kupić w aptekach bez recepty? Do wyboru mamy różnego rodzaju tabletki, globulki, maści i czopki stosowane dopochwowo lub też płyny do irygacji pochwy.

Najczęściej substancje aktywne w nich zawarte mają działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i grzybobójcze, przywracają i pomagają utrzymywać prawidłową florę bakteryjną błony śluzowej pochwy i przyspieszają gojenie ran.

Leki bez recepty na ogół posiadają w swoim składzie naturalne składniki, najczęściej wyciągi roślinne, takie jak wyciąg z kwiatu nagietka lekarskiego, wyciąg z szałwii, rumianku, kory dębu, pokrzywy ale także propolis, pałeczki kwasu mlekowego i inne.

Wśród tabletek i globulek do najczęściej stosowanych należą takie leki jak Albothyl , stosowany w miejscowym leczeniu bakteryjnego zapalenia pochwy, Calendulin z wyciągiem z nagietka lekarskiego o działaniu przeciwzapalnym, bakteriobójczym i grzybobójczym, globulki Floragyn o właściwościach łagodzących i wspomagających gojenie czy też leki Cicatridina, Gałki propolisowe hamujące rozwój bakterii lub Gyntima z wyciągiem z szałwii.

Do polecanych preparatów bez recepty należą także Lactovaginal, Vagical oraz płyny do irygacji pochwy Tantum Rosa, Vagolavit czy Azucalen lub maści Clotrimazolum czy Vratizolin. W aptekach znajdziemy także preparaty doustne pomocne w leczeniu zapaleń pochwy i związanych z nimi upławów, są to najczęściej preparaty homeopatyczne, np. Dagomed 48 Kreozotum albo Monilia Albicans.

Parafarmaceutyki możemy stosować bezpiecznie na własna rękę, jednak trzeba pamiętać, że maja one bardzo łagodne działanie, dlatego jeśli po kilku dniach stosowania objawy chorobowe się nie zmniejszą, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem specjalistą.