Chociaż powszechnie wiadomo, że brak miesiączki to jeden z pierwszych objawów ciąży, to jednak nie jest to regułą. Niektóre kobiety w okresie ciąży także mogą mieć okres, przez co rozpoznanie pierwszych objawów ciąży jest na początku znacznie trudniejsze. Lekarze ginekolodzy menstruację występującą w tym czasie nazywają tak zwaną „menstruacją fałszywą”.
Występowanie krwawienia może być związane z różnymi czynnikami. Miesiączka może być obfita, ale może też przyjąć formę bardzo skąpego plamienia.
Okres w ciąży powinien skłaniać do wizyty lekarza ginekologa, który stwierdzi, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Menstruacja może mieć kolor bladoróżowy, czerwony lub nawet brązowy (w takiej sytuacji najczęściej jest oznaką małej ilości progesteronu). Obfita miesiączka w ciąży zazwyczaj nie ma większego wpływu na ciążę oraz zdrowie dziecka. Trzeba jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach normalne krwawienie może wskazywać na poronienie. W takiej sytuacji wskazana jest pilna wizyta u lekarza ginekologia. Objawem poronienia mogą być przede wszystkim obfite krwawienia w pierwszym trymestrze ciąży i takich krwawień nie należy lekceważyć. Aby wykluczyć poronienie konieczne jest przeprowadzenie badania USG.
Przyczyną krwawień w ciąży mogą być też inne czynniki, na przykład zaburzenia hormonalne, które występują u dość dużej liczby kobiet. Zazwyczaj u pań, u których występuje okres rozpoznanie ciąży jest znacznie trudniejsze, nic więc dziwnego, że wiele kobiet po prostu nie zdaje sobie sprawy, że pod ich sercem rozwija się dziecko. Trzeba jednak dodać, że krwawienia w ciąży zazwyczaj nie występują regularnie. Mogą pojawiać się na przykład jedynie przez kilka pierwszych miesięcy, a potem stopniowo zanikać. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że nie każde krwawienie z pochwy w okresie ciąży jest miesiączką. U niektórych kobiet w okresie ciąży pojawia się zwiększona ilość wydzieliny, która zabarwiona krwią może sprawiać wrażenie, że mamy do czynienia z menstruacją, a w rzeczywistości wcale tak nie jest.
Każda ciąża jest inna, nic więc dziwnego, że podczas gdy u jednych kobiet okres zanika przed porodem i w trakcie karmienia, to u innych pań mogą występować normalne krwawienia. Występowanie „fałszywych miesiączek” może być spowodowane między innymi zmianami hormonalnymi, ciążą pozamaciczną, chorobami szyjki macicy, a nawet przedwczesnym porodem. W każdej sytuacji warto więc kontaktować się z doświadczonym lekarzem ginekologiem, który będzie czuwał nad prawidłowym przebiegiem ciąży.