Zasady diety pięciu przemian

Zasady diety pięciu przemian Wywodząca się z Chin dieta pięciu przemian zakłada, że nasze codzienne menu powinno pozostawać w zgodzie z pięcioma żywiołami, które w naturalny sposób rządzą światem. Dzięki temu poprawimy przemianę materii i przywrócimy równowagę w organizmie.

Osoby, które wierzą w terapię naturalną z pewnością chętnie zdecydują się na taką właśnie dietę, dzięki której można chudnąć kilka kilogramów w ciągu miesiąca, zachowując jednocześnie zdrowie i dobre samopoczucie. Jednocześnie nie trzeba wcale liczyć kalorii, wystarczy stosować określone zasady. Symbolom żywiołów, którymi są: drzewo, ogień, ziemia, metal, woda odpowiada pięć smaków: kwaśny, gorzki, słodki, ostry i słony. W diecie pięciu przemian chodzi o to, żeby odpowiednio łączyć ze sobą produkty odpowiadające tym piątkom. W związku z tym można na przykład powiesić na lodówce listę odpowiednich produktów:

– kwaśne – jogurt, kefir, ser biały, drób, owoce o kwaśnym smaku, pomidory, mąka, białe wino,

– gorzkie – kasza gryczana, papryka, orzechy włoskie, kawa, herbata, czerwone wino, bazylia, tymianek,

– słodkie – ziemniaki, marchewka, groch, jajka, owoce o słodkim smaku, orzechy laskowe, miód,

– ostre – ryż, kalafior, czosnek, cebula,

– słone – ryby, wieprzowina, wędliny, sery pleśniowe, sól, zimna woda.

Do zalecanych produktów należą: chude mięso i ryby, marchew, groch, dynia, ziarno słonecznika, owoce o słodkim smaku, oliwa z oliwek, zielona herbata, ciepła woda. Są też produkty zakazane: tłuszcze zwierzęce, wędzone mięso, mleko, cukier, zbyt wiele kwaśnych produktów.

Stosowanie diety pięciu przemian wymaga nauczenia się w jaki sposób łączyć ze sobą smaki. Kiedy już zostanie to opanowane można czekać na pozytywne skutki związane z wprowadzeniem nowego sposobu odżywiania. Z pewnością nie trzeba się wówczas martwić o nadmierne zakwaszenie organizmu czy gromadzenie się w nim zbyt dużych ilości toksyn. Można spodziewać się przyspieszenia przemiany materii i poprawy samopoczucia. Poprawie ulega wygląd sylwetki, ale jednocześnie organizm otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały. Na początku można korzystać z przykładowych jadłospisów lub poczytać na temat właściwego łączenia ze sobą produktów poszczególnych grup smakowych. To dobra propozycja dla osób, które nie lubią restrykcyjnych diet, intensywnego oczyszczania organizmu oraz interesują się dalekowschodnią medycyną naturalną.