Antykoncepcja dla palących

Antykoncepcja pozwala w skuteczny sposób uchronić się przed niepożądaną ciążą. Jaką metodę antykoncepcji powinny wybrać jednak kobiety, które palą? Czy antykoncepcja dla palących będzie taka sama jak w przypadku osób wolnych od nałogu nikotynowego? Jak się okazuje, kobiety, które palą nie powinny stosować antykoncepcji hormonalnej.

Łączenie pigułek z papierosami może powodować wiele schorzeń, w tym między innymi może prowadzić do rozwoju chorób układu krążenia. Ryzyko nabawienia się takiego schorzenia wzrasta u kobiet po trzydziestym piątym roku, proporcjonalnie do liczby wypalanych papierosów.

Im więc kobieta będzie starsza, tym większe ryzyko, iż zapadnie na schorzenie układu sercowo – naczyniowego. Poza tym u kobiet łączących antykoncepcję hormonalną z paleniem papierosów znacznie wzrasta ryzyko zachorowania na udar mózgu. Jeśli więc antykoncepcja dla palących nie powinna być związana z pigułkami hormonalnymi, to po jakie sposoby zabezpieczania się przed ciążą można sięgnąć? Przede wszystkim najbardziej bezpieczne wydają się być naturalne metody planowania rodziny, do których może sięgnąć kobieta we właściwie każdym wieku.

Oczywiście metody te wiążą się niejednokrotnie z wieloma wyrzeczeniami, ale również przynoszą wiele korzyści. Kobiety dzięki temu dowiadują się, jak rozpoznać dni płodne, jak powinno przebiegać badanie szyjki macicy, a także poznają swój naturalny rytm płodności, który może być inny u każdej z pań. Bardzo ważny jest w tym wypadku wykres metody objawowo – termicznej, który pozwala na wnikliwą obserwację zmian zachodzących w kobiecym organizmie. Dni płodne będą wiązać się między innymi z podwyższoną temperaturą ciała, a także z miękką i otwartą szyjki macicy.

Niektóre kobiety narzekają również na tak zwany ból owulacyjny, który pojawia się w dole brzucha i trwa najczęściej od kilku do kilkunastu godzin. Ból ten jednak nie wskazuje na dni płodne, a jedynie może być sygnałem rozpoczynającej się owulacji. Niektóre panie decydują się ponadto na środki plemnikobójcze i globulki, a jeszcze inne wybierają nowoczesne spirale, wkładki domaciczne i plastry antykoncepcyjne. Tego rodzaju metody antykoncepcyjne są coraz bardziej popularne, więc mogą być stosowane również przez panie, które palą papierosy. By jednak wybrać w pełni skuteczną metodę zabezpieczania się przed niepożądaną ciążą, najlepiej swój wybór zawsze skonsultować z lekarzem ginekologiem.