Jak poprawić jakość snu?

Jak poprawić jakość snuSen jest bardzo ważny dla każdego z nas. Dzięki niemu organizm się regeneruje i możemy pełni energii rozpoczynać kolejny dzień. Niestety zdarza się tak, że noc przebiega nieco inaczej niż tego chcemy – często się budzimy, mamy złe sny, a w efekcie jesteśmy niewyspani. Co robić aby uniknąć takich sytuacji?

Zaburzenia snu, bezsenność i koszmary nocne mogą wynikać z różnych przyczyn. Z pewnością jedną z nich jest stres. W przypadku, gdy męczy nas jakaś sprawa, przeżywamy konflikt wewnętrzny lub odczuwamy duże napięcie, zwykle odbija się to niekorzystnie na jakości naszego snu. Dlatego, aby odpowiednio wypocząć, nie mieć koszmarów sennych, nie budzić się zbyt często i w ogóle jak najszybciej zasnąć po położeniu się do łóżka trzeba dbać o swój spokój wewnętrzny. Wszelkie nieporozumienia i skomplikowane sprawy starajmy się rozwiązywać jeszcze w ciągu dnia, tak żeby nie myśleć już o nich wieczorem i w nocy. Poza tym warto odpowiednio się zrelaksować. Niektórym pomaga w tym czytanie, inni wolą słuchać spokojnej muzyki, medytować czy po prostu przez chwilę sobie pomarzyć.

Na jakość naszego snu wpływają bez wątpienia warunki, w jakich kładziemy się do łóżka. W związku z tym trzeba zadbać o to, żeby pokój był przewietrzony i nie panowała w nim zbyt wysoka temperatura. Z drugiej strony nie możemy też marznąć, bo byłoby to po prostu nieprzyjemne. Pamiętajmy o odpowiednio częstym zmienianiu pościeli. Na pewno lepiej się śpi, kiedy jest ciemno. Oznacza to, że wskazane jest używanie zasłon oraz wyłączenie nocnej lampki jeszcze zanim zaśniemy. Jak już zostało wspomniane, żeby poprawić jakość snu należy dbać o dobre samopoczucie psychiczne, ale istotny jest także nasz stan fizyczny. Starajmy się więc prowadzić zdrowy, regularny i aktywny tryb życia. Jeśli organizm zostanie przyzwyczajony do tych samych godzin zasypiania i wstawania, to z pewnością znacznie łatwiej będzie nam wystarczająco wypocząć. Warto pamiętać też, że późno spożywany posiłek lub alkohol mogą wywoływać koszmary senne. Jedzmy więc lekka kolację około 3 godziny przed położeniem się spać i unikajmy używek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *