Jak zapobiegać rakowi piersi?

samobadanie piersiStatystyki biją na alarm: rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Każdego roku wykrywa się dziesiątki tysięcy nowych zachorowań, a zagrożenie rośnie wraz z wiekiem.Najbardziej narażone są kobiety po okresie menopauzy, a także te, u których występował rak piersi u krewnych. Innymi czynnikami, które podwyższają ryzyko zachorowalności na raka piersi jest: wczesny wiek pierwszej miesiączki, późny wiek menopauzy, narażenie na promieniowanie jonizujące w młodym wieku, długotrwałe stosowanie środków antykoncepcyjnych, otyłość, późny wiek pierwszej ciąży lub ich brak a także krótki okres karmienia piersią.

Niestety, ale wiele kobiet, w szale pielęgnacji piersi, w stosowaniu różnych kremów ujędrniających skórę na piersiach i zabiegów powiększających piersi zapomina, że właśnie zdrowie piersi jest najważniejsze.

Oczywiście ich ładny wygląd świadczy także o ich zdrowiu, stąd nikomu nie są odradzane zabiegi gabinetowe na piersi, czy stosowanie różnych domowych sposobów na zachowanie pięknego i jędrnego biustu przez wiele lat. Równie ważne, jak choćby noszenie odpowiednio dopasowanego biustonosza czy stosowaniu serum odmładzającego na biust i dekolt, jest regularne wykonywanie badań kontrolnych.

Każda kobieta po dwudziestym roku życia powinna nauczyć się metody samobadania piersi, która nie jest ani długotrwała, ani kłopotliwa, ani bolesna. Kobiety po 20. roku życia powinny wykonywać samobadanie piersi najlepiej 2-3 dni po zakończeniu miesiączki. Do 35. roku życia powinno się także raz na rok wykonywać badania u lekarza, a dodatkowo raz na dwa lata badania USG piersi. Po ukończeniu 35. roku życia należy raz w roku zrobić mammogradię. Kobiety po menopauzie powinny badać się raz w miesiącu, w tym samym dniu. Jeśli podczas takiego badania wykrywa się niepokojący guzek lub zgrubienie, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Podczas takiego badania należy zwracać szczególną uwagę na występujące na piersiach brodawki, pieprzyki i przebarwienia, czy nie powiększają się, nie zmieniają koloru. Szczególną uwagę należy zwrócić także na brodawki, otoczkę wokół brodawek, czy nie zmieniła swojego dotychczasowego kształtu, zmianę kształtu piersi, a także obrzęk węzłów chłonnych pod pachą i guzki, a także zgrubienia wyczuwalne na piersiach, wokół sutka i pod pachą. Samobadanie pozwoliło już tysiącom kobiet wcześnie wykryć zmiany i zachować nie tylko pierś, ale także życie.