Leczenie poparzenia barszczem Sosnowskiego

Barszcz SosnowskiegoBarszcz Sosnowskiego to roślina pochodząca z Kaukazu, która rozprzestrzeniła się na znaczny obszar Europy. Jej sok powoduje uszkodzenie skóry. Znajdują się w nim bowiem substancje, które mają chronić roślinę przed szkodnikami. Olejki eteryczne zawierające furanokumaryny występują we włoskach gruczołowych, którymi pokryte są liście, łodyga i korzenie.

Światło słoneczne, wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza powodują, że szkodliwe działanie substancji wydzielanej przez barszcz Sosnowskiego uaktywnia się jeszcze bardziej. Jest ono toksyczne oraz alergizujące. U zwierząt, które mają kontakt z rośliną, dochodzi do poważnego podrażnienia układu pokarmowego. Natomiast u ludzi powstaje uczulenie skórne, które bardzo przypomina oparzenie 1 lub 2 stopnia. Nasila się ono dopiero po chwili od kontaktu z rośliną, zwykle najwcześniej po 20 minutach. Dlatego przez jakiś czas można nie zdawać sobie sprawy, że naraża się swoją skórę na uszkodzenia. Niepokojący objawy mogą wystąpić nawet dopiero po 2 godzinach lub jeszcze dłuższym czasie. W ciągu doby skóra zaczyna być coraz bardziej czerwona, piekąca oraz powstają się pęcherze z płynem surowiczym. Pojawia się stan zapalny, który trwa około trzy dni. Natomiast po siedmiu dniach rany ciemnieją. Takie ślady mogą pozostać na skórze przez parę miesięcy. Poza tym są wrażliwe na promienie słoneczne. Kontakt z barszczem Sosnowskiego może doprowadzić także do innych dolegliwości, takich jak zapalenie krtani, spojówek, płuc czy stawów.

Kiedy zobaczy się barszcz Sosnowskiego nie wolno go dotykać, a najlepiej w ogóle oddalić się od miejsca, w którym rośnie. Warto w związku z tym wiedzieć jak on wygląda. Może mieć nawet 3 metry i jest trochę podobny do kopru. Na górze ma białe kwiaty, a liście znajdują się przy ziemi. Na czym polega pierwsza pomoc przy oparzeniach barszczem Sosnowskiego? Trzeba jak najszybciej użyć wody z mydłem w celu umycia skóry, która miała styczność z rośliną. Co najmniej przed dwa dni nie powinna mieć ona kontaktu z promieniami słonecznymi. Natomiast konieczna jest też wizyta u lekarza, który doradzi szczegółowo jak dalej postępować i jakich środków używać. Pośród maści i kremów, które łagodzą skutki takiego poparzenia można wymienić Argosulfan czy Mecortolon N. Trzeba działać szczególnie szybko, jeśli kontakt z barszczem Sosnowskiego miało dziecko. Skóra dzieci jest bardziej delikatna niż dorosłych i mocniej odczuwają one wszelkie oparzenia. Pod żadnym pozorem nie można lekceważyć sytuacji, w której skóra była narażona na działanie substancji wydzielanych przez barszcz Sosnowskiego, bo uszkodzenia mogą być naprawdę poważne i bolesne, a także pozostawiać po sobie ślady.