Kiedy nadchodzą ciepłe dni spędzamy coraz więcej czasu na łonie natury. Jest to oczywiście bardzo wskazane i zdrowe, ale może mieć również swoje negatywne strony. Podczas wycieczek po lesie, parku czy łące możemy być narażeni na ukąszenia kleszczy. Są one tak niewielkie, że nie sposób zauważyć momentu, gdy znajdują się na skórze. Potem wędrują po niej szukając odpowiedniego miejsca, żeby się wczepić. Po każdym spacerze i wycieczce warto sprawdzić dokładnie czy przypadkiem nie doszło do niemiłego spotkania z pajęczakiem.
Typowe oznaki ugryzienia przez kleszcza to zaczerwienienie dookoła miejsca ukąszenia oraz swędzenie. Poza tym można zauważyć ciemną kulkę, to oczywiście kleszcz, którego trzeba jak najszybciej usunąć. Nie należy robić tego gołymi rekami, bo pajęczak może się wkłuć w palec. Najlepiej zastosować pęsetę albo specjalną kartę do usuwania kleszczy, którą można kupić w aptece. Nie wolno stosować takich metod jak smarowanie czymkolwiek, rozgniatanie czy przypalanie na skórze. Wszystkie te zabiegi powodują duszenie się kleszcza i wypluwanie przez niego substancji, które niejednokrotnie zawierają chorobotwórcze bakterie. Kleszcze mogą bowiem przenosić groźne choroby, przede wszystkim boreliozę i zapalenie opon mózgowych. Usuwanie kleszcza polega na oderwaniu go zdecydowanym ruchem lub jeszcze lepiej wykręceniu go. Ponieważ kleszcze wczepiają się w skórę w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, to należy je wykręcać w drugą stronę. Potem dezynfekuje się miejsce ukąszenie wodą utlenioną lub spirytusem. Narzędzie, którym kleszcz był usuwany również dezynfekujemy. Trzeba też bardzo dokładnie umyć ręce. Niestety może się zdarzyć tak, że dojdzie do przerwania kleszcza i jego głowa zostaje w skórze. Trzeba ją bezwzględne usunąć. Jeśli okaże się to niemożliwe należy udać się do lekarza. W takiej sytuacji może pomóc lekarz pierwszego kontaktu lub dermatolog. Jeśli nie ma możliwości umówienia się szybko na wizytę, to można udać się na pogotowie albo do Poradni Chorób Zakaźnych. Zresztą natychmiastowa wizyta u lekarza lub na pogotowiu jest również wskazana, jeśli ktoś nie wie jak pozbyć się kleszcza i nikt nie może akurat pomóc.
W każdym przypadku ukąszenia przez kleszcza należy obserwować miejsce ugryzienia, a także zwracać uwagę na wszelkie nietypowe objawy. Jeżeli zaczerwienienie i obrzęk będą ustępować, a samopoczucie w żaden sposób się nie pogorszy, to nie trzeba się martwić, że doszło do zakażenia jakąś chorobą. Natomiast gdyby zaczerwienienie stawało się coraz większe, to trzeba jak najszybciej pójść do lekarza pierwszego kontaktu lub do dermatologa. Może to być rumień wędrujący, który jest charakterystycznym objawem boreliozy.