Z kijami marsz, czyli Nordic Walking dla każdego

Czym jest nordic walking? W potocznym rozumieniu jest to po prostu spacer z kijkami. Jednak warto bliżej przyjrzeć się tej modnej obecnie formie aktywności fizycznej. Ma ona coraz więcej zwolenników, a co istotniejsze – uprawia ją coraz więcej osób. W czym tkwi fenomen popularności nordic walking?

Przede wszystkim, nordic walking jest dostępny dla każdego, a jedynym sprzętem, którego potrzebujemy, są tak naprawdę specjalne kije. Oczywiście, warto posiadać także specjalne obuwie i odzież, jednak jeżeli ktoś uprawia nordic walking w formie rekreacyjnej, zakup kijów będzie jedynym wydatkiem związanym z uprawianiem tego sportu. Ponadto nordic walking jest uniwersalny – nie ma żadnych ograniczeń uniemożliwiających jego uprawianie. Ani wiek, ani tusza, ani gorsza kondycja i sprawność fizyczna – żaden z tych czynników nie jest przeszkodą do uprawiania nordic walking.

A co z korzyściami zdrowotnymi wynikającymi z uprawiania nordic walking?  Są one nie do przecenienia. Przede wszystkim, w porównaniu ze zwykłym marszem, w tej technice angażowane jest zdecydowanie więcej mięśni, przede wszystkim kończyn górnych. Stawy są obciążone w bardzo małym stopniu, stąd też nordic walking bezpiecznie mogą uprawiać osoby starsze, a także z nadwagą. Dzięki nordic walking spalamy więcej kalorii niż podczas zwykłego spaceru – to dobry sposób na zwiększenie skuteczności stosowanej diety i zrzucenie zbędnych kilogramów. Kije pomagają także utrzymać stabilną postawę i równowagę – kolejna korzyść głównie dla starszych osób.

Trzeba nadmienić, że istnieją trzy poziomy zaawansowania nordic walking, jednak najpopularniejszy jest ten pierwszy, można powiedzieć rekreacyjny. Trzeba pamiętać, że przed rozpoczęciem uprawiania tej formy aktywności ruchowej warto skorzystać z pomocy instruktora. Pokaże on prawidłową technikę nordic walking, co pomoże w uniknięciu popularnych błędów popełnianych przez osoby bez odpowiedniego przygotowania.

Nordic walking zdecydowanie zasługuje na miano sportu dla każdego. Naprawdę każdy może kupić parę kijów i spacerować z nimi o każdej porze roku, na każdej nawierzchni i w każdym terenie. Zatem – kije w dłoń i na spacer!