Zabawy dla dzieci ze skoliozą kręgosłupa

Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieciBoczne skrzywienie kręgosłupa, czyli tak zwana skolioza to stosunkowo często występujące schorzenie układu kostno-szkieletowego u dzieci. Może ono objawiać się widocznym pochyleniem ciała do przodu, wystąpieniem garbu żebrowego lub asymetrią talii.

Aby zapobiegać powstawaniu wad postawy lub korygować występujące już u dziecka schorzenia i skrzywienia kręgosłupa, zaleca się regularne ćwiczenia gimnastyczne, rozciągające i wzmacniające poszczególne partie mięśni. Zajęcia korekcyjne można prowadzić indywidualnie w domu lub zapisać dziecko na grupową rehabilitację w gronie rówieśników.

Skolioza jest wadą postawy występującą u dzieci w wieku około 10-13 lat. Nierzadko skrzywienie kręgosłupa może być również widoczne u młodzieży oraz dorosłych. Aby więc zniwelować widoczne skrzywienia, wystające łopatki czy okrągłe plecy należy zorganizować dla najmłodszych odpowiednie ćwiczenia z zakresu gimnastyki korekcyjnej.

Zabawy ruchowe, ćwiczenia i zajęcia niwelujące wady postawy u dzieci powinno powtarzać się regularnie, najlepiej codziennie po około 20-30 minut. Aby nieco urozmaicić gimnastykę warto zastosować akcesoria, takie jak skakanki, hula-hop czy woreczki z grochem oraz kolorowe szarfy. Do korygowania bocznego skrzywienia kręgosłupa u dziecka można z powodzeniem wykorzystać także piłki do pilatesu oraz obręcze gimnastyczne.

Przykładowe ćwiczenia na skoliozę mogą bazować na rozciąganiu ramion przed siebie lub na boki, zarówno w pozycji stojącej jak i leżącej. Dziecko może też wykonać tak zwaną świecę lub kołyskę, leżąc na brzuchu i łapiąc się za kostki. Ciekawym pomysłem na ćwiczenie korekcyjne może być również przerzucanie woreczków nad głową oraz skręty tułowia i przenoszenie ciężaru ciała z jednej strony na drugą w pozycji siedzącej.

Korekcja skoliozy podczas ćwiczeń gimnastycznych może również polegać na wykonaniu klęku podpartego z naprzemiennymi wymachami nóg oraz rąk. Do wytężonych ćwiczeń można również z powodzeniem wykorzystać rytmiczną muzykę fitness, która będzie stymulowała regularne i powtarzane przez dziecko czynności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *