Dieta w anemii

Anemia, czyli inaczej niedokrwistość, to bardzo poważna choroba, która najczęściej spowodowana jest niedoborem żelaza. Otóż, przyczyną anemii zwykle jest nieodpowiednia dieta, która jest uboga w ten minerał. Dlatego bardzo ważne w leczeniu niedokrwistości jest właściwy jadłospis, w którym nie może zabraknąć pełnowartościowych produktów. Przede wszystkim, powinny być one nie tylko mało kaloryczne, ale i zawierać w swym składzie białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy.

Trzeba wyrażenie zaznaczyć to, iż dieta dla anemików powinna składać się z produktów zbożowych. A, więc mile widziane są także kasze oraz ciemne pieczywo, które bogate jest w cenne wartości odżywcze. Nie zapominamy tu również o warzywach, na których bazie mogą być przygotowywane smaczne potrawy.

Mowa tu głównie o pysznych kotlecikach z włoszczyzny czy ziemniaków, które są znacznie mniej kaloryczne od tradycyjnych schabowych czy mielonych. Ponadto, w przypadku niedokrwistości wskazane są jarskie paszteciki, babeczki czy gołąbki bezmięsne, które mogą pełnić funkcję nie tylko dania głównego, ale i przystawki. Z pewnością, równie smaczne są zupy warzywne, gulasz bezmięsny czy leczo, które bez najmniejszych problemów możemy przygotować samodzielnie. Oczywiście, cudowny wpływ na nasze zdrowie posiadają również soki warzywne, zwłaszcza buraczany, marchewkowy czy selerowy, które są skuteczne w walce z anemią. Jednak powinny być one wykonane z warzyw wyhodowanych we własnym ogródku, gdyż wtedy mamy pewność, iż są naprawdę zdrowe.

Nie ulega wątpliwości, że bardzo ważne jest też regularne spożywanie świeżych pomidorów, marchewki, czerwonej papryki, brokuł, natki pietruszki, z których możemy też tworzyć szaszłyki, koreczki czy sałatki. Nie mniej pyszne są świeże owoce, zwłaszcza truskawki, cytrusy, czarne porzeczki. Ponadto, anemicy ze swojego menu powinni wyrzuć słodkości, białe pieczywo czy słodzone napoje, gdyż zawierają one tylko puste kalorie. Poza tym, należy ograniczyć spożywanie kawy i herbaty. Oprócz tego, osoby zmagające się z niedokrwistością powinny spożywać chude mięso i chude wędliny oraz wątrobę, ponieważ są one bogate w żelazo. Jednak nie należy przesadzać z ich nadmiernym spożywaniem, ponieważ w swym składzie zawierają tłuszcze. Unikamy też smażenia czy duszenia potraw na rzecz gotowanych porzysmaków.

Reasumując, dieta dla osób chorych na anemię powinna być urozmaicona, ale i bogata w zdrowe produkty zawierające żelazo. Przede wszystkim, powinna się ona opierać na warzywach i owocach, zawierających cenne minerały i witaminy. Oczywiście, z przyrządzeniem pysznych potraw nie będziemy mieli kłopotów, gdyż w sieci odnajdziemy mnóstwo sprawdzonych przepisów na dania dla anemików.