Ile trwają dni płodne?

Kiedy można zajść w ciążę?Aby skutecznie planować powiększenie rodziny lub unikać zajścia w ciążę oraz monitorować stan swojego zdrowia, każda kobieta powinna dokładnie umieć oszacować, kiedy wypadają jej dni płodne i niepłodne. Poniżej zamieściliśmy więc szereg praktycznych rad i wskazówek, ułatwiających rozpoznanie owulacji i szczytowej fazy płodności u kobiet.

Samodzielne wyznaczenie czasu trwania dni płodnych nie jest wcale tak trudne jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na symptomy i sygnały, wysyłane przez nasze ciało, którymi są między innymi podwyższona temperatura ciała oraz wydzielanie dużych ilości śluzu płodnego.

Dni płodne u kobiet, które miesiączkują regularnie zazwyczaj pojawiają się mniej więcej w 14. dniu cyklu menstruacyjnego. Wtedy też następuje jajeczkowanie (owulacja), trwające około doby. Po tym czasie bowiem komórka jajowa samoistnie obumiera i niemożliwe jest jej zapłodnienie. Jednakże przy nieregularnych cyklach warto brać dużą poprawkę na czas płodności niepłodności.

By dokładnie wyliczyć długość trwania dni płodnych warto będzie przygotowywać przez kilka miesięcy specjalny wykres cyklu miesiączkowego, mierząc temperaturę i obserwując inne symptomy płodności. Pragnąc zaplanować szybkie zajście w ciążę warto będzie współżyć z partnerem nie tylko dokładnie w połowie cyklu, ale również na kilka dni przed i po spodziewanej owulacji. Dzięki obecności przejrzystego i gęstego śluzu szyjkowego plemniki będą mogły przetrwać w organizmie kobiety nawet do pięciu dni, znacznie zwiększając szansę na poczęcie dziecka.

Uśredniając zatem wszelkie parametry i oznaki stwierdzić można, iż najwyższa płodność przypada u większości kobiet pomiędzy 10. a 18. dniem cyklu. Aby zapobiec zajściu w ciążę warto więc będzie zastosować wtedy jedne z najskuteczniejszych i najpewniejszych metod antykoncepcji, którymi może być terapia hormonalna lub środki mechaniczne, takie jak spirale, prezerwatywy czy krążki. Należy bowiem zdawać sobie sprawę, iż tradycyjny kalendarzyk nie zawsze okaże się skuteczny, szczególnie jeśli kobieta miewa problemy hormonalne i nieregularne menstruacje.