Zdrowie to nie tylko przeciwieństwo choroby, to również stan jaki zawdzięcza się odpowiedniemu stylowi życia. Właściwe dbanie o swoją kondycję fizyczną i umysłową jest ważne w każdym wieku, ale szczególną uwagę trzeba zwrócić na to po 50 roku życia. Wtedy organizm powoli zaczyna się starzeć. Trzeba więc dowiedzieć się jakie są najlepsze sposoby na utrzymanie dobrej formy, jakie schorzenia mogą zacząć się pojawiać i jak im zapobiegać lub jak łagodzić ich objawy. Wszystko to można określić jako edukację zdrowotną dla seniorów.
Skąd czerpać informacje dotyczące profilaktyki zdrowotnej, właściwego stylu życia oraz rozpoznawania różnych chorób? Kto zajmuje się tego typu edukacja dla seniorów? Na pewno można zapytać swojego lekarza pierwszego kontaktu. Poza tym warto dowiedzieć się w przychodni czy nie organizuje się tam przypadkiem spotkań na ten temat. Organizatorem takich wykładów może być także osiedlowy ośrodek kultury, klub seniora czy parafia. Ponad to warto czytać podręczniki i magazyny dotyczące promocji zdrowia wśród osób starszych. Jeśli chodzi o choroby wieku dojrzałego i starszego dobrze jest wiedzieć, które z nich występują dość często, jakie są ich objawy, jak rozpoznać je u siebie i w jaki sposób wówczas postępować. Odpowiednia wiedza na ten temat to zarazem profilaktyka, bo im szybciej zauważy się jakieś schorzenie, tym szybciej i skuteczniej można będzie je leczyć. Można też zapobiegać w ten sposób pogarszaniu się kondycji i sprawności fizycznej czy umysłowej. Dotyczy to między innymi choroby Alzheimera, choroby wieńcowej, osteoporozy, reumatyzmu, cukrzycy, jaskry, zaćmy czy schorzeń kręgosłupa.
W przypadku kiedy jednak dojdzie do jednej z wymienionych chorób ważna jest chęć leczenia oraz wykonywania pracy nad sobą. Bywa tak, że jeśli ktoś zachoruje i czuje się coraz mniej sprawny fizycznie oraz umysłowo poddaje się. Stwierdza że jest stary i nie ma sensu walczyć ze schorzeniami, których będzie na pewno coraz więcej. Wtedy bardzo potrzebna jest odpowiednia opieka psychologiczna. Może okazać się, że bez niej żadne argumenty na rzecz podjęcia walki z chorobą nie będą skuteczne. Natomiast zarówno jeśli chodzi o osoby dotknięte jakąś chorobą podeszłego wieku, jak i o te których nie dotyczą żadne schorzenia, bardzo istotne jest promowanie wśród nich zdrowego stylu życia. Chodzi tutaj zarówno o odżywianie, jak i udział w zajęciach ruchowych. Wtedy organizm będzie mocniejszy, będzie prawidłowo i harmonijnie funkcjonował. Natomiast jeśli będzie on osłabiony łatwiej o różnego rodzaju choroby, dolegliwości i niedyspozycje. Sami możemy decydować jak będziemy się czuć w wieku 30, 50 i 80 lat. Wystarczy poszukać odpowiednich wskazówek co robić, aby jak najdłużej zachować zdrowie i dobrą kondycję.