Masaż brzucha podczas miesiączki

masaz-brzuchaPodczas miesiączki najbardziej uciążliwymi dolegliwościami są rzecz jasna skurcze mięśni gładkich brzucha. Istnieje wiele metod, które pomagają na tego typu dolegliwości. Jedną z nich jest masaż brzucha, którego celem jest usprawnienie przepływu krwi przez mięśnie zakłóconego wskutek skurczów mięśnia macicy. Poniżej znajdziecie krótką instrukcję jak zrobić prosty masaż rozluźniający mięśnie gładkie.

JAK WYKONAĆ MASAŻ LIKWIDUJĄCY BÓLE MENSTRUACYJNE?

Masaż brzucha łagodzący bóle menstruacyjne może być stosowany zarówno przez dojrzałe kobiety, jak i przez młode dziewczęta będące w wieku pokwitania. Jest dobrym rozwiązaniem w przypadku utrzymującego się przez dłuższy czas słabego bólu, a także jest źródłem odprężenia w przypadku mocnego bólu menstruacyjnego. Podczas wykonywania masażu należy pamiętać o tym, aby każdy ruch dłoni był odpowiednio wyważony, gdyż zbyt mocne ruchy mogłyby doprowadzić do zwiększenia się krwawienia. Tak więc techniki stosowane podczas masażu brzucha nie powinny być skomplikowane, a jego czas nie może być przesadzony. Oto dwie metody opisujące jak powinien wyglądać prawidłowy masaż brzucha:

METODA 1: Rozłożone dłonie należy położyć równomiernie po obu stronach pępka, a następnie przesuwać je bardzo delikatnie w górę i w dół z zachowaniem szczególnej ostrożności w dolnej części podbrzusza, w której dolegliwości menstruacyjne są zazwyczaj najintensywniejsze. Dłonie należy przesuwać po powierzchni brzucha przez 30 sekund. Po upływie tego czasu zalecana jest kilkusekundowa przerwa, po której należy ponowić ćwiczenie.

METODA 2: Prawą dłoń należy położyć jej wewnętrzną stroną w środkowej części brzucha, ale poniżej pępka. Następnie na prawą dłoń trzeba przyłożyć lewą dłoń, również jej wewnętrzną częścią. Połączonymi dłońmi należy następnie przesuwać w taki sposób, aby uzyskać efekt zataczanego koła. Brzuch należy masować w ten sposób przez 30 sekund. Po upływie tego czasu, podobnie jak w przypadku pierwszej metody należy zrobić krótką przerwę, po której należy ponowić to samo ćwiczenie lub zdecydować się na zmianę metody masażu.

Do masażu brzucha można użyć np. kilku kropelek rumianku rzymskiego, który należ nanieść na skórę brzucha i wcierać go otwartymi dłońmi.

Doskonałym rozwiązaniem będzie również wykonywanie masażu brzucha na przemian z ćwiczeniami rozkurczowymi lub pozycjami jogi. Takie połączenie na pewno przyniesie upragnione podczas miesiączki uczucie ulgi.

Masaż rozluźniający mięśnie gładkie może być także stosowany przez kobiety będące w ciąży, gdyż bóle brzucha w tym czasie dokładnie przypominają dolegliwości menstruacyjne.